Nasze babcie i mamy nie wyobrażały sobie obiadu bez zupy. Mimo tego, że zwykle zupa była sycąca, na stole zwykle pojawiało się jeszcze drugie danie. Dzisiaj często od tego odchodzimy - wolimy wkroić więcej warzyw do zupy, uzupełnić ją makaronem czy ryżem lub przygotować gęsty krem, który zaspokoi głód na kilka godzin. Z tymi książkami nie zabraknie kreatywnych pomysłów na zupy - przepisy na pewno przydadzą się na każdy dzień tygodnia!

Magdalena i Piotr Kucharscy "Jak jeść zdrowo i nie zwariować"

Poradnik z przepisami od Magdy i Piotrka Kucharskich zawiera pełen jadłospis na co dzień, ale wśród przepisów zupy zajmują istotne miejsce. Pełne warzyw, aromatyczne i pyszne. A przede wszystkim zdrowe - po ich zjedzeniu po prostu będziecie się czuć dobrze! Wartościowe danie w postaci miski zupy to pomysł na zbilansowany obiad lub kolację na gorąco.

Rebecca Katz, Mat Edelson "Zdrowe zupy"

W tę książkę powinni zaopatrzyć się wszyscy, którzy wierzą w powiedzenie "Jesteś tym, co jesz". Rebecca Katz wykorzystując swoje doświadczenie, zdobyte podczas opieki nad chorymi, stworzyła bazę przepisów na zupy, które dobrze wpływają na zdrowie. Szukajcie ich zwłaszcza w rozdziale poświęconym tradycyjnym zupom leczniczym - te przepisy naprawdę działają cuda! Skuście się na tajski bulion kokosowy czy zupę z pieczonych pomidorów, a codzienne zupy doprawcie proponowanymi przez autorkę salsami.

Donovan Robin "Ramen krok po kroku. Przepisy tradycyjne i współczesne"

Współcześnie w każdym większym mieście znajdziecie ramenownię. To nic innego jak mały lokal, w którym serwowany jest ramen - pyszna azjatycka zupa. Dzięki książce Donovan Robin przygotujecie go także w domu. W prawdziwej misce ramenu musi się znaleźć między innymi aromatyczny wywar, sprężysty makaron i ugotowane na półtwardo jajko. Ta zupa jest tak pożywna, że zjedzona na obiad, często zastąpi nam także kolację. 

Hanna Szymanderska "Zupy. Kanon tradycyjnej kuchni polskiej"

A kiedy z zagranicznych wojaży zapragniecie wrócić do domu, sięgnijcie po tę pozycję. Jak wskazuje sam tytuł, są tu przepisy na najlepsze polskie klasyki. Autorka, Hanna Szymanderska, to zresztą niekwestionowana guru kuchni polskiej. Jeśli więc szukacie sprawdzonego przepisu na zupę ogórkową czy krupnik - ta książka musi znaleźć się na waszej półce. Dla lubiących eksperymentować są tu z kolei nieco już zapomniane receptury na czerninę czy krem rakowy.

Zupy - przepisy z książki "Królestwo zup"

Zupy królują na polskich stołach od dawna. Ich różnorodność jest imponująca! Zauważyły to autorki książki "Królestwo zup". W tej pozycji znajdziecie mnóstwo inspiracji na codzienne posiłki. Co ważne, Adrianna Ewa Stawska i Ludmiła Stawska  zdają sobie sprawę, że Polacy uwielbiają do zupy zjeść pajdę chleba lub zagryźć bułką. I na te dodatki przepisów nie brakuje. W końcu zupa najlepiej smakuje z domowym pieczywem! Ta książka to prawdziwe zupowe kompendium - oprócz przepisów na różne zupy są tu też podstawowe receptury na buliony mięsne i warzywne, a także porady, w jakie akcesoria przy gotowaniu zup warto się zaopatrzyć.