Staramy się, żeby w naszej kuchni wszystko miało wyznaczone miejsce. Po użyciu wystarczy odłożyć daną rzecz na konkretną półkę czy do szuflady i bałagan nie powstaje już tak łatwo. Wprowadźcie porządek do swoich kuchni - zaopatrzcie się w przydatne organizery, a produkty spożywcze przechowujcie w opisanych pojemnikach.

Garnki i patelnie - do szafek

Planując urządzenie kuchni lub przeorganizowując już istniejącą, wydzielmy poszczególne przestrzenie. Z góry określmy, która szafka będzie przeznaczona na co, tak by rzeczy poukładane w środku nie były przypadkowe, a tym samym łatwiej było je znaleźć. Na garnki i patelnie wybierzmy dużą pojemną szafkę lub, jeszcze lepiej, szufladę. Wiele kuchni można zaprojektować tak, by organizer na garnki był już wbudowany w meble. Jeśli takiego nie mamy, poukładajmy garnki w miarę możliwości obok siebie, a pokrywki powieśmy na specjalnym wieszaku. Bez problemu przymocujecie go do drzwiczek szafki i unikniecie zagrożenia, że pokrywki się potłuką.

Talerze i kubki - na stojak

Piętrzące się talerze albo włożone jedne w drugie kubki to najgorsze, co możecie zrobić swoim naczyniom. Ułożone w ten sposób rysują się, poza tym większe jest ryzyko, że odkładając je na miejsce po prostu je obtłuczecie. W sklepach znajdziecie stojaki na talerze - ustawione w odpowiedniej odległości od siebie nie będą się stykać, a wy, chcąc wyjąć swój ulubiony, nie będziecie musieli podnosić całej chwiejnej konstrukcji. Podobnie zróbcie z kubkami - jeśli nie macie miejsca, by ustawić je obok siebie, powieście je na specjalnym stojaku. Będziecie mieli pewność, że żaden nie zostanie zapomniany gdzieś w czeluściach kuchennej szafki.

Produkty spożywcze - do pojemników

Przy porządkowaniu kuchni bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, gdzie będą znajdowały się nasze produkty spożywcze. Wydzielcie przestrzeń na produkty typu makaron czy kasza, kawę i herbatę, przyprawy. Macie duży kuchenny blat i często gotujecie? Być może dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich bezpośrednio na blacie - skorzystajcie z przyprawników i pojemników na poszczególne produkty sypkie i płynne. Pamiętajcie, żeby je opisać, jeśli zawartości nie widać lub nie możecie jej rozpoznać na pierwszy rzut oka.