W świątecznej akcji Restaurant Week bierze udział prawie 24 wyjątkowych warszawskich restauracji. Pełna lista restauracji dostępna jest na stronie https://swieta.restaurantweek.pl/. Najlepsi szefowie kuchni przygotowali dla Gości Festiwalu wyjątkowe trzydaniowe świąteczne doświadczenia. Wszyscy pełnoletni Goście Festiwalu otrzymają ponadto w prezencie świąteczną lampkę Martini Prosecco. Świąteczne stoliki dostępne są zarówno w grudniu, jak i po nowym roku. Dzięki temu spotkania z bliskimi w najlepszych restauracjach można zorganizować w okresie przedświątecznym, ale też podarować pod choinkę (wystarczy wydrukować potwierdzenie rezerwacji).

Zgodnie z festiwalową tradycją rezerwować można każdego dnia do 20.00 na kolejny dzień i wszystkie następne, aż do końca trwania akcji. Ideą okołoświątecznej akcji Restaurant Week jest ułatwienie świątecznych i poświątecznych doświadczeń restauracyjnych z bliskimi.

W Festiwalu udział wezmą m.in.: Rest. Baczewskich, Projekt 44, Lobo Bistro, Flambéeria, Art Sushi, Posypane, Taverna Patris.

Wśród najciekawszych potraw znajdziemy: Glazurowane skoki z królika podane na purée z marchwi z chrupiącym jarmużem i kiełkami amarantusa  (w restauracji Les Amis FLAM & BIÈRE), Wegański qurczak w panierce kukurydzianej, frytki z batata, wege mayo, ketchup kimchi (w restauracji Orzo), Financier arachidowy z przyprawą korzenną, włoska beza, wanilia, wytrawna czekolada, marmolada śliwkowa z imbirem (w restauracji Projekt 44) oraz wiele innych popisowych dań i doświadczeń.

Natomiast na stronach internetowych festiwali Fine Dining Week (www.FineDiningWeek.pl) i Restaurant Week (www.RestaurantWeek.pl) trwa sprzedaż wcześniejszych rezerwacji. Już dziś warto zapewnić sobie nie tylko jeszcze niższą cenę, ale też dostęp do najlepszych stolików 24 godziny przed innymi.