Ziemniaki mogą być przechowywane poza lodówką, co jest bardzo wygodne. Ale jeśli leżą w nieodpowiednim pomieszczeniu zbyt długo, mogą się zepsuć, albo zaczynają wypuszczać pędy.

Czy można jeść kiełkujące ziemniaki?

Niektórzy twierdzą, że takich ziemniaków nie powinno się już jeść, inni radzą, by odciąć uszkodzone miejsca i spokojnie zrobić z nich obiad. Jednak podczas kiełkowania wzrasta w ziemniakach zawartość glikoalkaloidów. W niewielkich ilościach związki te nie są niebezpieczne, jednak spożyte w nadmiarze mogą być toksyczne. Kiedy więc jemy ziemniaki kiełkujące, możemy narazić się zbyt duże zjedzenie tych związków. Jaki z tego wniosek? Lepiej unikać ziemniaków, które zaczęły wypuszczać pędy. Co zatem zrobić, by nie dopuścić do kiełkowania kupionych już ziemniaków?

Co zrobić, żeby ziemniaki nie puszczały pędów?

Jest prosta metoda na powstrzymanie ziemniaków przed wypuszczeniem pędów. Wystarczy do worka z ziemniakami włożyć... jedno jabłko. Jabłko wytwarza etylen, dzięki któremu ziemniaki pozostają świeże i jędrne. To jedno jabłko sprawi, że ziemniaki nie puszczą kiełków nawet do 8 tygodni.

Jak przechowywać ziemniaki?

  • Trzeba też zwrócić uwagę na miejsce przechowywania ziemniaków. Ziemniaki puszczają przedwcześnie pędy w miejscu gdzie jest ciepło, jasno i wilgotno. Najlepiej, żeby pomieszczenie było suche, ciemne i chłodne. Optymalna temperatura do przechowywania ziemniaków to ok 15 stopni C. Lodówka zatem nie jest dobrym rozwiązaniem. W zbyt niskiej temperaturze zawarta w ziemniakach skrobia zmieni się w cukier, a same ziemniaki nabiorą słodkawego smaku. Piwnica i garaż to najlepszy wybór.
  • Ziemniaki nie powinny być przechowywane w plastikowych workach, albo skrzynkach. Najlepsze są worki naturalne albo papierowe, dzięki czemu ziemniaki mają swobodny dostęp do powietrza.
  • Ostatnia rzecz, o której trzeba pamiętać, by ziemniaki pozostały jak najdłużej świeże, to trzymanie ich z dala od cebuli. Działa ona odwrotnie niż jabłko, czyli przyspiesza proces kiełkowania ziemniaków.
  •  

Jeśli zastosujecie się do powyższych zasad, możecie mieć pewność, że nawet większa ilość ziemniaków przetrwa w nienaruszonym stanie przez wiele tygodni.