Drewniany, szklany, a może korkowy? Zegar do kuchni powinien oddawać charakter wnętrz i pasować do naszego stylu. Przede wszystkim jednak powinien być praktyczny - wyraźne cyfry lub kontrast pomiędzy tarczą i wskazówkami ułatwią sprawne odczytywanie godziny. A czas w kuchni, jak wiemy, ma znaczenie! W galerii aż 8 propozycji na zegar do kuchni w różnym stylu.

Zegar dla fanów dobrego jedzenia

Zdrowe jedzenie i pyszne jedzenie? Te dwa slogany na zegarze przypomną nam o tym, jak łatwo przygotować zbilansowane posiłki, które po prostu pysznie smakują. Często małe zmiany jak wybór jogurt zamiast śmietany czy ograniczenie ilości soli do gotowania a zastąpienie jej ziołami sprawią, że nasz jadłospis będzie apetyczny, z korzyścią dla naszego samopoczucia. Zegar w żołto-czerwonych kolorach przykuwa wzrok i pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych kuchni.

Zegar do kuchni do porannej prasówki

Fani kawy lub herbaty mogą raczyć się ulubionym napojem w jeszcze lepszej atmosferze - bo w towarzystwie ulubionego magazynu np. "Moje Gotowanie" z gazetownika spod zegara. Nowoczesny srebrny zegar z gazetnikiem w stylu industrialnym Thinktank Kantor pasuje przede wszystkim do osób, które szukają nietuzinkowych rozwiązań. Świetnie sprawdzi się w kuchniach nowoczesnych.

Praktyczny poradnik, jak gotować najpopularniejsze produkty

Nawet najładniejszy i najdroższy zegar do kuchni nie pomoże, jeśli przystępując do gotowania, nie będziemy wiedzieć, jak długo gotować, dusić, piec czy smażyć poszczególne części dania. Wiele zależy od sprzętu, z jakiego korzystamy, ale przypilnowanie ile minut gotować makaron czy jak długo smażyć kotlet mielony to wiedza absolutnie podstawowa. Poniżej krótka rozpiska.

Jednym z najczęstszych zapytań jest, jak długo gotować kukurydzę - pada szczególnie w sezonie na te żółte, podłużne warzywa, bo nie ma nic lepszego niż gotowana kolba kukurydzy z odrobiną masła i solą. Kolby kukurydzy wrzucamy do wrzącej wody. Aby kukurydza była miękka i smaczna, nie dodajemy soli do wody i gotujemy pod przykryciem. Trik, który warto wykorzystać, to dodanie cukru (ok. 1 łyżeczkę na 1 litr wody). Jak gotować kukurydzę cukrową ze sklepu? Wystarczy 10-15 minut, licząc od ponownego zagotowania wody. Znacznie dłużej należy gotować kukurydzę od tzw. rolnika. Młoda kukurydza potrzebuje ok. 40 minut, a starsze kolby nawet 90 minut gotowania.

Kolejny sezonowy produkt, który sprawia nam trudności to bób. Jak długo gotować bób? Gotowanie bobu zaczynamy od zimnej wody. Dodajemy sól (2 łyżeczki na 1 kilogram bobu) i koperek dla smaku. Gotowy bób zrobi się ciemniejszy, lekko brązowy. Bób gotuje się średnio 15-25 minut – w zależności, czy gotujemy młody, czy starszy bób.

Odpowiedni czas gotowania ma też kalafior. Co prawda rozgotowany też znajdzie zastosowane, ale to jędrne różyczki smakują najlepiej. Jak długo gotować kalafior ? Świeży kalafior wystarczy gotować ok. 10-15 minut, wrzucając warzywo do gotującej się wody i licząc czas, od ponownego zagotowania. Kalafior warto posolić (2 łyżeczki soli na 1 litr wody), lekko dosłodzić, a w trakcie gotowania opcjonalnie doprawić mlekiem, aby kalafior lepiej smakował. W gotowy kalafior z łatwością wbijemy widelec.

Kolejne, częste zapytanie to: jak długo gotować szparagi - inaczej bowiem gotujemy szparagi zielone, a inaczej szparagi białe. Zasada jest prosta - warto zaopatrzyć się w wysoki, wąski garnek, aby szparagi gotowały się w pozycji pionowej. Młode zielone szparagi gotujemy ok. 3 minut - starsze ok. Białe szparagi należy gotować 8-15 minut. Powinny być jędrne, ale nie twarde.

Zupełnie słuszne jest zapytanie, jak długo gotować ziemniaki - to podstawowy, obiadowy produkt, ale musi być ugotowany prawidłowo. Ziemniaki najlepiej gotować w niewielkiej ilości wody, pilnując, aby cały czas były zanurzone. Powinny być równiej wielkości, aby równomiernie i dobrze się ugotowały. Ziemniaki w całości gotujemy ok. 20-25 minut – w gotowe ziemniaki łatwo będzie wchodzić widelec. Z kolei ziemniaki pokrojone w kostkę np. do zupy, wystarczy gotować ok. 15 minut.

Zobacz też: Jak ugotować jajka idealne? Przepisy na jajka na twardo, na miękko i w koszulce