Polska Akademia Nauk wśród zaleceń mających wpływ na zwiększenie odporności w walce z koronawirusem przedstawiła przejście na dietę roślinną. Takie podejście sprawia, że między innymi eliminujemy podejrzane źródło pochodzenia mięsa oraz sposób jego wytwarzania. Wśród produktów mających wpływ na polepszenie stanu zdrowia znajduje się margaryna. Współczesne metody produkcji tłuszczu sprawiają, że niegdyś szkodliwe substancje trans pojawiające się podczas utwardzania są wyeliminowane lub sprowadzone do śladowych ilości.

Ważne, że margaryna nie zawiera cholesterolu, więc nadaje się dla osób zmagających się z chorobami serca. A nawet blokuje docieranie cząstek cholesterolu. Odpowiedzialne są za to stenole roślinne, które stanowią swoistą tarczę ochronną dla ludzkiego krwiobiegu. Ponadto coraz częściej są wzbogacone dodatkiem niezbędnych dla organizmu witamin. Aby osiągnąć zamierzony efekt, wystarczy, aby margaryna była stosowana zamiast masła. Zauważono, że stosowanie margaryny w zwyczajowy sposób jak masło zmniejsza ilość cholesterolu we krwi już po trzech tygodniach stosowania.

Zobacz także:  Przyjemności na weekend: maślany sekret kruchego ciasta

Margaryna – przyjemność i zdrowie

Szukając pomysłu, jak wykorzystać margarynę w kuchni warto przyjrzeć się przepisem wegańskim. Wiele z nich zostało dopracowanych z myślą, aby dostarczyć przyjemności z jedzenia i dodatkowo być bardzo pożywnymi. Na przykład rozkosznie będą smakować upieczone marchewki z sosem tahini. Jeżeli użyjemy kolorowych odmian, to osiągniemy wyjątkowy efekt estetyczny, który będzie cieszyć oko. Egzotycznego smaku doda szczypta kuminu rzymskiego i pasta tahini.

Margaryna to także składnik niezliczonej ilości ciast i deserów. Przykładowo ciasto z agrestem i bezą zachwyci osoby, które chcą ograniczyć spożycie masła. Smak będzie delikatnie inny od maślanego, ale konsystencja będzie bez zarzutu. Warto pamiętać, że w starych książkach kucharskich chętnie korzystano z margaryny. Głównie, że były to czasy kryzysowe, a masło było reglamentowane.

Skoro mowa o słodyczach znanych z czasów PRL-u to nie mogło zabraknąć bajaderki. Ten słodki deser był sposobem na danie drugiego życia kupionym lub własnoręcznie upieczonym biszkoptom, lub herbatnikom. Rozkruszone ciastka aromatyzowano aromatem rumowym, doprawiano kakao i obtaczano w wiórkach kokosowych. Prosty sposób na przygotowanie słodkiej przekąski na podwieczorek.

Na koniec warto pamiętać, że rezygnując z masła, nie musimy skazywać się na brak smaku. Coraz częściej margaryna nie ustępuje miejsca ze względu na smak, sposób wykorzystania i aromat. W gotowaniu ograniczy nas jedynie wyobraźnia, a margaryna pomoże zadbać o zdrowie.