Jakie produkty powinny znaleźć się w wiosennej diecie, a z czego absolutnie powinniśmy zrezygnować?

W okresie wiosennym i letnim korzystajmy z dobrodziejstw natury spożywając świeże warzywa i owoce, w miejsce mrożonek, które goszczą często na talerzu w zimie. Pamiętajmy jednak, abyśmy spragnieni wiosny nie przesadzali z konsumpcją pierwszych, nowalijkowych warzyw, które pojawiają się w okolicznych bazarkach i sklepach. Z uwagi na ich sposób dojrzewania w ich składzie znajdziemy szkodliwe azotany, więc  nowalijki nie powinnybyć głównym źródłem dobroczynnych składników odżywczych w naszej diecie. 

Czy po zimie warto zastosować jakąś specjalną dietę, która nas oczyści, a jednocześnie będzie zastrzykiem witamin po tak długiej zimie?

Podstawowe zasady prawidłowej diety nie zmieniają się wraz z kalejdoskopem pór roku. Zaliczamy do nich: przestrzeganie regularności posiłków oraz krótkie między nimi przerwy, racjonalne spożywanie płynów oraz dbanie o odpowiednią podaż witamin i składników mineralnych, warto też  wzbogacać dietę o produkty niskoprzetworzone, bogate w błonnik. Właściwości oczyszczające z toksyn nasz organizm mają świeże owoce, surowe warzywa lub te gotowane na parze, soki owocowe, oleje tłoczone na zimno, naturalne jogurty, jak również orzechy i nasiona, brązowy ryż oraz pieczywo pełnoziarniste. 

Na wiosnę dostępnych jest więcej warzyw i owoców. Które z nich są warte największej uwagi z naszej strony, jeśli zależy nam na pięknej skórze, włosach i szczupłej sylwetce?

 Należy zwrócić uwagę na odpowiednią podaż pełnowartościowego białka, zawartego

w chudym drobiu, rybach i chudych produktach mlecznych. Obecne w nich aminokwasy odbudują bowiem zniszczoną strukturę skóry. Ważna jest również w diecie odpowiednia ilość witaminy A, zawartej w postaci beta-karotenu w żółto-pomarańczowych owocach (morele, brzoskwinie, melony) i warzywach (marchew, czerwona papryka, pomidory, dynia). Zdrowy wygląd skóry zależy także od jej nawilżenia. Zadbajmy więc o nawadnianie organizmu oraz odpowiednią ilość w diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które znajdziemy w tłustych rybach, oleju rzepakowym, lnianym oraz np. jajach.

Paznokcie wzmocni krzem, który znajdziemy w płatkach owsianych, otrębach pszennych, herbatkach ze skrzypu czy z pokrzywy; oraz wapń i cynk, których bogatym źródłem są: kasza gryczana, pieczywo razowe, orzechy i ziarna słonecznika. Aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę wapnia codziennie pij mleko i spożywaj przetwory mleczne. Na odpowiedni wygląd włosów wpłynie także jedzenie mięsa i ryb, nasion roślin strączkowych, orzechów, jaj - zawierających metioninę i cystynę. Na stan włosów negatywnie wpływają natomiast słodycze, ostre przyprawy oraz nadmierne spożywanie alkoholu. Dobrze jest ograniczyć spożywanie bardzo słodkich owoców np. winogron. Duża ilość węglowodanów w diecie powoduje szybkie przetłuszczanie się włosów.

Czy to prawda, ze na śniadanie może jeść praktycznie bezkarnie wszystko natomiast wieczorami absolutnie nic? Na ile godzi przed snem powinniśmy sięgać po ostatni posiłek?

W każdej, zdrowej diecie najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. Posiłek ten powinien pokrywać w 25 % dzienne zapotrzebowanie na energię. Z uwagi na porę dnia w jakiej jest spożywany, odpowiada za prawidłową, dzienną przemianę materii. Pamiętajmy, iż śniadanie powinno być zjedzone w ciągu pierwszej godziny po przebudzeniu. Regularne jedzenie śniadań wpływa bezpośrednio na stopień naszej koncentracji i poziom wydajności w trakcie dnia. Kolacje należy spożyć na trzy do czterech godzin przed snem, gwarantując naszemu organizmowi czas na odpowiednie trawienie wieczornego posiłku. Zarówno śniadania i kolacje powinny rządzić się tymi samymi prawidłami czyli odpowiednią proporcją białka, tłuszczy, węglowodanów i warzyw.

Aneta Łańcuchowska

 Anna Żuławnik 

Poradnia Dietetyczna „hälsa”  

www.halsa.pl