Zaparzacze do herbaty to sposób na pyszny napój. Nie trzeba pijać herbaty na five o’clock, żeby wiedzieć, że to napój o wyjątkowych właściwościach. Pod warunkiem, że sięgamy po jakościowe mieszanki liści, a następnie prawidłowo je przygotowujemy. Herbaty w torebkach nie zawsze są najlepszym wyborem – jakość suszu pozostawia wiele do życzenia pod względem smakowym i zdrowotnym, a jednocześnie metalowe zszywki i plastikowe zawieszki przyczyniają się do produkcji zbędnych śmieci i sprawiają, że zużyta herbata nie może trafić do odpadów biodegradowalnych. Dlatego liściaste herbaty do zaparzania będą zdecydowanie wyborem w duchu eko. Do ich przygotowania, a także zrobienia naparów z ziół, niezbędny będzie zaparzacz.

Jaki zaparzacz do herbaty kupić

Podobnie jak łyżeczka do kawy, młynek do kawy czy niegdysiejsze koszyczki na szklanki, tak zaparzacz do herbaty może być gadżete, który na stałe wpisze się w wyposażenie naszej kuchni. To, na jaki zaparzacz do herbaty się zdecydujemy, zależy tylko od naszych preferencji kolorystycznych i przyzwyczajeń. Producenci oferują rozmaite formy i rodzaje – zaparzacz może być w kształcie szopa pracza, truskawki lub z uroczą zawieszką kotka. Wygląd to jedna strona medalu, ale zaparzacze do herbaty mogą być też dopasowane do innych akcesoriów i stylu kuchni. Dużą popularnością cieszą się klasyczne, srebrne gadżety, choć bardzo fotogeniczny, a jednocześnie praktyczny do czyszczenia jest złoty zaparzacz do herbaty.

Zaparzacz do herbaty silikonowy czy metalowy

W ofercie akcesoriów kuchennych znajdziemy zaparzacze do herbaty wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze to metalowy zaparzacz do herbaty, a kolejny to silikonowy zaparzacz. Obydwa zawierają przegrodę – różnym kształcie i wielkości – do której nakłada się susz, a następnie zanurza we wrzątku lub gorącej wodzie. Który lepiej wybrać: zaparzacz do herbaty silikonowo czy metalowy? Należy sprawdzić, czy zaparzacz jest wykonany z materiałów, które na pewno mogą mieć kontakt z jedzeniem, a jednocześnie z gorącymi płynami. Dobry zaparzacz do herbaty wykonany z silikonu powinien być odporny na wysoką temperaturę, nie odkształcać się. Z kolei metalowy zaparzacz do herbaty powinien być  wykonany ze stali nierdzewnej. Z propozycji poniżej dowiecie się, gdzie kupić zaparzacze do herbaty.

Zaparzacz do herbaty cena

W przypadku niewielkiego zaparzacza do pojedynczych porcji, nie możemy mówić o dużym wydatku. Im większy, tym droższy. Cena zaparzacza do herbaty to średnio 5-15 złotych. Wiele zależy też od tego, czy to zaparzacz metalowy, czy wykonany z silikonu. Niezależnie od materiału, na jaki się zdecydujemy, dobrym wyborem będzie  praktyczny zaparzacz do herbaty z sitkiem – pozwoli wygodnie przygotować herbatę lub napar z ziół, a następnie sprawnie wyjąć zaparzacz z kubka lub szklanki. Dla prawdziwych miłośników herbaty i rozmaitych naparów dobrym wyborem będzie zaparzacz do herbaty dzbanek – pozwoli jednorazowo zaparzyć większą ilość płynu, który będzie w odpowiednim stopniu aromatyczny i pełen smaku. Zaparzacz do herbaty i jego cena zależy przede wszystkim od rozmiarów, materiału z jakiego jest wykonany oraz ewentualnych oznaczeń dodatkowych.

Zaparzacz do herbaty - jak działa

Zakup zaparzaczy do kuchni może całkowicie odmienić dotychczasowe metody przygotowania herbat lub ziół. Nie musimy zostawiać już fusów czy liści na dnie naczynia – zaparzacz do herbaty działa jak sprytny mały filtr – zatrzymując susz, ale uwalniając całą esencję. Jeśli mamy już zaparzacz do herbaty, sprawdźmy jak używać go poprawnie. Błędem będzie wypełnienie przestrzeni między sitkami zbyt dużą ilością produktu. Napar wyjdzie albo za mocny, albo zużyjemy za dużo produktu na raz, marnując go.

Jak wyczyścić zaparzacz do herbaty

Zaparzacz do herbaty liściastej to jeden z eko trendów, którymi warto się kierować, jeśli zależy nam na nieprodukowaniu zbędnych ilości nierecyklingowanych śmieci. Aby ułatwić sobie pracę w kuchni i obsługę akcesorium, dobrze wiedzieć, jak wyczyścić zaparzacz do herbaty. Zbite, mokre liście nie są ulubionymi resztami do sprzątania. Ubity w zaparzaczu susz po krótkim przesuszeniu powinien w całości dać się usunąć z sitka. Co ważne – może trafić do odpadów bio lub… możemy zostawić go do całkowitego wysuszenia, a następnie nawozić nim grządki lub domowe kwiatki w doniczkach.

Herbaty do zaparzania

Jeśli wiemy już, jak wybrać odpowiedni zaparzacz do herbaty, postawmy na dobry wkład. Herbaty do zaparzania dostępne na rynku to cały przekrój kulinarnych preferencji – zarówno czarna, czerwona, jak i zielona herbata przygotowana w zaparzaczu odda cały smak, tworząc wyjątkowy napój. Grunt to odpowiednia temperatura wody i czas zaparzania. Wybierzcie taki smak, rodzaj i gramaturę, jaki najbardziej wpisze się w wasze codzienne rytuały związane z herbatą. W ofercie niektórych sklepów dostępna jest też herbata z zaparzaczem – to dobry pomysł na prezent lub zestaw startowy do celebrowania sztuki zaparzania herbaty.

Przeczytaj: Ekspert herbaty o ulubionym napoju Polaków: tych błędów nie popełniaj!

Domowa herbata owocowa

Jeśli zaopatrzymy się już w odpowiedni zaparzacz do herbaty, czas na zaplanowanie, jaki napój przygotujemy. Kupując gotowe mieszanki warto sprawdzić skład i informację, jaki procent całości stanowią owoce z nazwy. Możemy również skomponować herbatę owocową według własnej inwencji. Dobrym przykładem jest herbata różana - przepis uwzględnia bazę, czyli sypaną dobrej jakości czarną herbatę, a także suszone płatki róży i suszone owoce róży. Inny pomysł to herbata gruszkowo-waniliowa - z gotowaną gruszką i miodem. A co na bardzo chłodne wieczory i energiczne rozgrzanie? Spróbujcie nietypowej wersji bawarki - waniliowo-kokosowa herbata smakuje przepysznie i skutecznie rozgrzewa.