Komedie z wątkami kulinarnymi znane są od czasów, gdy Luis de Fuenes zagrał krytyka kulinarnego w filmie „Skrzydełko czy nóżka”. Od tego czasu jedzenie stawało się punktem odniesienia do licznych historii opowiadanych na całym świecie. Stąd wybraliśmy trzy produkcje, których akcja toczy się w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Różnorodność zwyczajów i odmienność kulturowa wpływa na zachowania oraz na intrygujące podejście do serwowanego jedzenia. Zatem usiądźcie przed ekranami i zanurkujcie w proponowane historie.

„Amerykanin w marynacie” (org. An American pickle)

Seth Rogen znany jest z występów w filmach o nietuzinkowej fabule. Tym razem możemy go zobaczyć w podwójnej roli – Herschela i Bena Greenbaum. Fabuła opowiada nam o żydowskim robotniku, który mieszka w Szlupsku, gdzieś w Europie Wschodniej w 1920 roku. Wraz ze swoją żoną emigruje do Ameryki z nadzieją na lepszą przyszłość. Rozpoczyna pracę w fabryce zajmującej się piklowaniem warzyw, w szczególności ogórków. Traf chciał, że podczas sprzątania hali produkcyjnej wpada do kadzi z marynatą i zostaje w niej przez sto lat. Zalewa przez ten czas doskonale go konserwuje. Przez przypadek Herschel zostaje uratowany i ku zaskoczeniu wszystkich przywrócony do życia. Z czasem bohater odkrywa jak bardzo w ciągu wieku zmienił się świat i otaczająca go rzeczywistość. Herschel spotyka również swojego prawnuka Bena. To spotkanie rodzi wiele nieporozumień, komicznych sytuacji a nawet współrywalizacji. Niekiedy pod przykrywką ironii lub satyry mamy do czynienia z oceną kondycji współczesnych relacji międzyludzkich oraz określania priorytetów życiowych. Uwaga! Herschel Greenbaum nie zna się na poprawności politycznej. A to rodzi liczne konflikty z amerykańskim społeczeństwem.

Film „Amerykanin w marynacie” nie moralizuje, a jedynie delikatnie wskazuje tęsknotę za tym co minione. Jeżeli macie abstrakcyjne poczucie humoru, to ten film będzie dla was. Film zobaczycie na HBO GO.

Ocena: 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez HBO Polska (@hbopolska) Sie 23, 2020 o 2:00 PDT

„Bun maska”

Nietypowa propozycja na wieczór filmowy wprost z Azji. „Bun maska” to film rodem z Indii, który opowiada o Rumi Irani– 19-nastoletnim mężczyźnie, którego rodzina prowadzi irańską kawiarnię Café Rustom. Wszyscy chcą, aby Rumi został piekarzem jak jego ojciec i kontynuował rodzinną tradycję. Jednak Rumi marzy o zostaniu aktorem. Wszystko się zmienia, gdy Rumi zdobywa tytuł Mistera Firozsha Baag 2017. Już ten wstęp brzmi zabawnie. Dalej śledzimy poczynania bohatera, jak w tajemnicy przed rodziną pragnie zostać aktorem w Bollywood. W filmie skupiono się na pokazaniu napięcia pomiędzy członkami rodziny. Warto zwrócić uwagę na narratora opowieści. Jego cięte uwagi nadają filmowi „Bun maska” dodatkowej wyrazistości. Film jest oryginalną produkcją Netflixa.

Ocena:  

„Przepis na miłość” (org. Les émotifs anonymes)

Wydawać by się mogło, że jest to typowa francuska komedia romantyczna. Opowiada o mężczyźnie, który prowadzi manufakturę czekoladek i kobiecie, która jest najlepszym cukiernikiem i zna doskonały przepis na pralinki. Oboje są jednak nieśmiali i nadwrażliwi. Film to typowa komedia pomyłek we francuskim stylu. Jednak nie brakuje w niej ciepła i empatii względem bohaterów. Dwoje bohaterów w niespotykany sposób boi się porażki i paraliżuje ich strach związany ze spotykaniem innych osób. Oglądając film towarzyszymy postaciom w rozwoju ich relacji a także otwieraniu na innych ludzi. W trakcie seansu filmu "Przepis na miłość" z pewnością nabierzecie ochoty na kawałek czekolady.

Ocena: