Choć większość osób swój dzień zaczyna od filiżanki pysznej i aromatycznej kawy lub herbaty, to warto nieco zmienić swoje przyzwyczajenia i postawić na szklankę wody o poranku. Ten napój korzystnie wpłynie na wasz organizm - nawadnia i dostarcza mu niezbędnych do jego funkcjonowania substancji. To, ile wody dziennie powinniście wypijać, zależy od waszej płci, masy ciała, aktywności fizycznej oraz temperatury otoczenia. Przyjmuje się jednak, że dorosły człowiek powinien wypić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, a w upalne dni nawet do 3,5 litrów. 

Co daje wypijanie szklanki ciepłej wody rano?

Jeśli chcecie, by poranna woda przyniosła jak najwięcej korzyści, zapomnijcie o zimnej wodzie. Najcenniejsza jest ciepła, nie gorąca. Dlatego tuż po wstaniu nastawcie czajnik, wlejcie do szklanki i poczekajcie, aż trochę wystygnie. Dlaczego to takie ważne, by była ciepła?

Zalety picia szklanki ciepłej wody niedługo po przebudzeniu:

  • pozwala organizmowi na pozbycie się szkodliwych substancji, które w nim zalegają,
  • spowalnia procesy starzenia i odwraca negatywne działanie wolnych rodników,
  • pobudza metabolizm do działania, zapewniając w ten sposób lepsze trawienie,
  • jest idealna w walce z niestrawnością, zaparciami i bólem brzucha,
  • działa oczyszczająco, ponieważ nawadnia organizm, a to z kolei jest potrzebne do prawidłowej pracy nerek, dzięki czemu zanieczyszczenia są skuteczniej wydalane,
  • hamuje apetyt, przez co łatwiej pozbędziecie się zbędnych kilogramów, 
  • dodaje energii – zadziała lepiej niż kawa.

W jaki sposób pić ciepłą wodę rano?

Wypijcie ją na czczo, najlepiej 30 minut przed pierwszym posiłkiem. Tak przygotowaną wodę możecie wypić także po jedzeniu, jednak w takiej sytuacji odczekajcie ok. 15 minut.

Jeśli nie lubicie smaku samej wody – śmiało możecie wrzucić do niej plasterek imbiru, cytryny, limonki lub odrobinę mięty. Dobrym pomysłem jest też dodanie miodu. Wtedy będzie naprawdę smaczna i nadal zachowa swoje dobroczynne właściwości.