Jak często sięgacie w ciągu dnia po wodę? Zdecydowanie za rzadko.

Intensywne pragnienie będziemy odczuwać już przy 1 % spadku poziomu wody, jaką posiadamy w swoim ciele. Utrata już 3% powoduje zmęczenie i ból głowy. Dziennie wydalamy z organizmu aż 2 litry wody! Podczas samego oddychania tracimy w ciągu dnia około 0,5 litra wody. To są fakty.
Najważniejsze funkcje wody to regulacja temperatury ciała, transport składników odżywczych z jedzenia, wypłukiwanie toksyn, a także amortyzacja stawów. Picie odpowiedniej ilości wody zmniejsza ryzyko zachorowań, opóźnia procesy starzenia, poprawia koncentrację i zdolności umysłowe. Co ciekawe, wystarczy 500 szklanek wody, by dziecko urosło o 2 cm - to ukazuje jej wartość i istotę.
Warto pamiętać, że woda nie ma kalorii, bardzo dobrze nawadnia przez co powinna stanowić 2/3 wypijanych przez nas płynów.

Picie wody regularnie w ciągu dnia pozwala na sprawne funkcjonowanie całego organizmu, ma też wpływ na wiele funkcji życiowych:

 • Może was boleć głowa, gdy chce się pić. Odwodniony organizm traci witaminy i minerały. Daje o tym znać uporczywym uciskiem w okolicy czoła i skroni. Aby skutecznie pozbyć się bólu głowy nie sięgajcie po pastylki. Wypijcie powoli, małymi łyczkami, 1 szklankę niegazowanej wody. Ból powinien ustąpić.
 • Już 1 szklanka wody przed snem chroni przed udarem i atakiem serca.
 • Szklanka wody wypita 20 minut przed posiłkiem zmniejszy wasz apetyt. Regularne picie wody spowalnia procesy starzenia i zapobiega niekontrolowanemu przyrostowi wagi.
 • Dwie szklanki wody wypite po przebudzeniu pomogą uaktywnić wasz organizm.
 • W momencie, gdy nasz organizm jest odwodniony i woda nie przepływa przez nasz organizm w odpowiedniej ilości, nasze nerki i pęcherz stają się bardziej podatne na infekcje i stany zapalne. Dlatego regularnie nawadniajcie organizm.
 • Woda "naoliwia" stawy. Zmniejsza tarcie w ich obrębie. Zbyt mała ilość wody w organizmie prowadzi do stanów zapalnych.
 • 98% składu krwi to woda. Gdy organizm jest odwodniony, krew się zagęszcza. Zwęża się przekrój naczyń krwionośnych, a ciśnienie krwi się podnosi.
 • Zbyt słabo nawodniony organizm wydziela hormon zwany histaminą. Im go więcej, tym większa skłonność do alergii i migren.
 • Woda nawilża przewód pokarmowy. Gdy jest jej za mało, resztki pokarmu zalegają w jelitach co prowadzi do zaparć. Przesuszone ściany żołądka są bardziej narażone na podrażnienie sokami trawiennymi co skutkuje bólem brzucha i zgagą.
 • Gdy nasze komórki wyczuwają deficyt wody, zaczynają produkować cholesterol, który ma za zadanie uszczelnić je przed większą stratą płynów.
 • Do wyprodukowania śliny, organizm potrzebuje odpowiedniego poziomu wody w organizmie. To dzięki ślinie wypłukiwane są bakterie z jamy ustnej. Nadmiar tych bakterii powoduje nieprzyjemny zapach z ust.