Woda z brzozy to produkt, który docenili już nasi przodkowie. Pozyskiwany naturalnie produkt był zdrowym urozmaiceniem codziennej diecie i dowodem, że to, co daje nam natura, warto docenić w 100 procentach. Pozyskiwać z szacunkiem i wykorzystywać dla naszego lepszego samopoczucia. I choć początkowo smak może zaskoczyć - woda z brzozy smakuje jak posłodzona kranówka, to jej skład jest już o wiele ciekawszy. A na sam smak też mamy wpływ. Poniżej polecamy przepis, jak woda z brzozy może być podawana niczym domowa lemoniada.

Agnieszka Cegielska znana jest z praktycznego podejścia do naturalnie smacznych i zdrowych produktów z naszego podwórka. Autorka serii książek "Naturalnie" wraz z ekspertami ds.  żywienia bierze pod lupę m.in. właściwości wody z brzozy. Podkreśla rolę tego produktu w codziennym nawodnieniu - a szczególnie na początku sezonu na to naturalne remedium, czyli na wiosnę. 

Nawadnianie organizmu jest podstawą zdrowia, ale rzadko kto lubi pić tylko wodę, a przecież tę wodę można zaczarować różnymi smakami, ziołami, aromatami. Napojem, który jest absolutnie niezwykły, jest woda z brzozy, która pojawia się wczesną wiosną, kiedy temperatura staje się trochę wyższa. Szczęśliwi ci, którzy mogą wypić taką prosto z drzewa, niestety jest ona dostępna tylko przez chwilkę. Na szczęście w sklepach można też dostać wodę z brzozy cały rok, jest ona pasteryzowana, ale proces pasteryzacji nie odbiera jej walorów zdrowotnych, dlatego też warto po nią sięgać i na jej bazie przygotowywać domowe lemoniady również dla dzieci. Pić, pić i o tym piciu nie zapominać, bo woda nawet statki unosi, jak mawiała moja ukochana babcia, a odpowiednie nawilżenie organizmu jest niezwykle ważne dla zdrowia.

Właściwości wody z brzozy

Woda z brzozy to napój, który może nas zaskoczyć. Co daje picie wody z brzozy? Zacznijmy od początku. Brzoza nazywana jest drzewem długowieczności. Od wieków przypisuje jej się działanie prozdrowotne. Słowianie, którzy bardzo często sięgali po sok z brzozy, uważali, że oczyszcza on wątrobę i nerki. Woda  z brzozy - na co pomaga? Dzięki brzozie możemy usunąć złogi i substancje, które zalegają w naszym organizmie, a dzięki temu staniemy się lżejsi, pełni energii i życia. Sok z brzozy to naturalne źródło witaminy C, witamin z grupy B, magnezu, żelaza, manganu, fosforu, cynku, wapnia, siarki. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwreumatycznie, moczopędnie, odchudzająco, wzmacnia stawy i kości. Sok z brzozy składa się prawie z 95% z wody i w 5% z bardzo pożytecznych związków,dlatego naprawdę warto o nim pamiętać.

Woda z brzozy z limonką i rozmarynem

Przepis na wodę z brzozy z dodatkami to jedna z propozycji książki Agnieszki Cegielskiej "Naturalnie w kuchni. 60 przepisów na zdrowie". Co podpowiedź, jak pić wodę z brzozy i serwować ją domownikom lub gościom na zdrowie!

Składniki:

• woda z brzozy

• limonka

• gałązka rozmarynu

Przygotowanie: Do szklanego naczynia wkładamy gałązkę rozmarynu, 2-3 plasterki limonki i zalewamy wodą. Dobrze jest to naczynie zakręcić albo zamknąć dzbanek, aby olejki eteryczne mogły bardziej rozpuścić się w wodzie. Bardzo dobrze dla dzieci sprawdza się opcja tylko z limonką, zamiast rozmarynu dodajemy syropu z kwiatów bzu czarnego i świeżą miętę – taka lemoniada jest bardziej słodka.