W ramach kampanii „Tak Smakuje Dolce Vita” możemy poznać sekrety serów promowanych przez włoskich producentów. Asiago, Parmigiano Reggiano i Gorgonzola wyróżniają się tradycją wyrobu, smakiem i właściwościami. Aby mieć pewność, że wybieramy ser najwyższej jakości, zwróćmy uwagę na oznaczenie produktów. Najważniejsze to produkty ChNP (Chroniona Nazwa Pochodzenia) i ChOG (Chronione Oznaczenie Geograficzne).

Znak ChNP (Chroniona Nazwa Pochodzenia)

To określone miejsce, region lub kraj, z którego pochodzi produkt, jest w istotnej lub wyłącznej mierze zasługą jego smaku i jakości. Wpływ ma przede wszystkim środowisko geograficznego, na które składają się czynniki naturalne (surowce, cechy środowiskowe, lokalizacja) i ludzkie (produkcja tradycyjna i rzemieślnicza). Etapy produkcji, przetwarzania i przygotowania odbywają się na określonym obszarze geograficznym zgodnie ze ścisłymi zasadami produkcji określonymi w specyfikacji produktu.

Znak ChOG (Chronione Oznaczenie Geograficzne)

Produkt pochodzący z określonego miejsca, regionu lub kraju, którego określona jakość, renoma lub inna cecha charakterystyczna w głównej mierze wynika z tego pochodzenia geograficznego, oraz którego przynajmniej jeden etap produkcji odbywa się na tym określonym obszarze geograficznym. Sery w tym zakresie mają dużą reprezentacje, bo właśnie włoskie regiony specjalizują się w produkcji określonych gatunków.

Sery DOP oznaczone znakiem jakości - dlaczego warto je kupować?

Marząc o gorgonzoli z charakterem lub perfekcyjnym w smaku parmigiano reggiano, nie możemy iść na łatwiznę w kwestii zakupu sera. Gwarancję zakupu lokalnych i autentycznych produktów o wysokiej jakości, które są częścią dziedzictwa gastronomicznego krajów Unii Europejskiej, będzie wybór sera ze znakiem ChOG lub ChNP. Kupując te propozycje, możemy wspierać lokalnych producentów, a jednocześnie zabezpieczając ich przed podróbkami i nieuczciwą konkurencją. Na uwagę zasługuje także znak GTS, czyli Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.