Aioli to jedna z najpopularniejszych restauracji w Warszawie, Gdańsku i Katowicach. Aioli słynie z promocyjnych ofert, a tę najpopularniejszą są śniadania za 5 zł do napoju. Wieczorami można było przyjść z przyjaciółmi dobrze zjeść, wypić koktajle, posłuchać muzyki. Ze względu na aktualne obostrzenia restauracja prowadzi ofertę wynosową, a specjalnie dla mojegotowanie.pl szef kuchni Aioli Piotr Trendak dzieli się z nami wskazówkami na świąteczne dania.

Czym są dla Ciebie święta?
To dla mnie ważny czas, spędzam go z rodziną i bliskimi. Potrawy wigilijne zawsze przygotowuje ja i gotuje je w nocy, tak aby rano było już wszystko gotowe. Świąteczne gotowanie w nocy to moja mała tradycja.

Co gotujecie w restauracjach, co oferujecie świątecznego i dlaczego akurat to...?
Gotujemy w stylu Aioli! Tradycyjne potrawy, ale z pazurem. Przygotowaliśmy m.in. karpia po żydowsku z rodzynkami i chałką, uszka z barszczem, karpia w galarecie, karpia smażonego w szarym sosie (szary sos to długo gotowany sos na korpusach rybnych i zagęszczony piernikiem), a także łososia w śmietanie, który jest marynowany w occie i kwaśnej, wiejskiej śmietanie. Nie chcieliśmy iść wyłącznie w tradycyjnym kierunku, chcieliśmy dodać czegoś co je odświeży, będzie nowoczesne. Jak Aioli!

Zestawy świąteczne i sylwestrowe dla #aiolifriends Nie zostawimy Was ani na święta, ani na sylwestra...

Opublikowany przez AïOLI Cantine Bar Café Deli Niedziela, 20 grudnia 2020

Mój patent na wigilijne potrawy to...
Tak jak wspomniałem wcześniej – gotowanie w noc przed wigilią. Najbardziej lubię gotować barszcz. To danie wymaga przygotowania zakwasu tydzień wcześniej. Buraki, czosnek, liść laurowy i ziele angielskie zalewam zimną wodą. Zostawiam to w garnku w kuchni, zakwas powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej. Po tygodniu gotuje go na wolnym ogniu i dodaje majeranek, cukier i ocet. To wszystko gotuje się około 3 godzin. Ja robię większość tradycyjnych potraw, ale to teściowa przychodzi z dorszem pieczonym. Robi go z pieczarkami i serem. Dzieci razem z mamą przygotowują pierniczki. Natomiast teść przynosi nalewkę wiśniową i cytrynówkę.

Nie wyobrażam sobie słodkiej gwiazdki bez…
Sernika! To moje ulubione świąteczne ciasto. Jego postawa to herbatniki i orzechy ziemnie, a na górę, do dekoracji używam mascarpone z prażonymi migdałami i polewam toffi. Drugim ciastem, które wyjątkowo lubię jeść w święta to szarlotka. Połączenie kruchego ciasta, z prażonymi jabłkami, cynamonem i lukrem to dla mnie wyjątkowy smak.

Z 12 wigilijnych dań najbardziej lubię…
Karpia smażonego! Ponadto uwielbiam także tradycyjny barszcz z uszkami i śledzia w śmietanie z jabłkiem.