Folia spożywcza sprawdza się jako elastyczna pokrywka oraz jako element zabezpieczający żywność. Przed włożeniem do zamrażalnika owijamy nią kawałki kurczaka czy innego mięsa, by poporcjować na kolejne partie rosołowe. To także wspaniały izolator niektórych zapachów. Dzięki temu niektóre zapachy w lodówce nie będą mieszać się i tworzyć nieprzyjemnej woni. Sprawdźcie, dlaczego warto pozostawić ją w kartoniku i nie wyrzucać go zbyt pochopnie.

Dlaczego nie warto wyrzucać kartonowego opakowania z folii spożywczej? 2 ukryte funkcje

Klasycznie pakowane folie spożywcze znajdują się w tekturowych kartonikach. Często wyjmujecie ją z nich, aby zaoszczędzić miejsce w kuchennych szafkach. Niestety to błąd, gdyż dzięki niemu odrywanie jest znacznie precyzyjniejsze i gładsze. Mimo, iż przechowywanie może okazać się łatwiejsze, natomiast późniejsze szukanie końcówki oderwanej folii czy jej naciąganie bywa uporczywe. Sprawdźcie 2 funkcje, który mogły wam umknąć podczas kolejnego wyrzucania kartonika do śmieci:

1 funkcja

Na końcach kartonika znajdują się niewielkie wgłębienia, które należy docisnąć do środka. Dzięki tym dwóm wypukłym kawałkom folia znajduje się w miejscu podczas odrywania kawałka. Lepiej rozwija się i nie wychodzi z opakowania. Stabilizuje folię oraz sprawia, że nie wymknie się spod kontroli.

2 funkcja

Ząbki znajdujące się na perforacji, to nic innego jak ostre mini nożyki, które pozwalają na równomierne ucięcie kawałka folii. Jeżeli męczycie się z precyzyjnym odrywaniem folii, która jedynie rozciąga się, to patent dla was. Zachowajcie opakowanie, a niewielkie ząbki pomogą wam podczas kolejnego odrywania folii.