Drugi numer magazynu Wege Przewodnik już w kioskach! Tym razem tematem przewodnim jest ekologia. W magazynie znajdziecie ponad 20 przepisów kuchni roślinnej, inspirujące wywiady i artykuły, które sprawią, że dbanie o środowisko stanie się dziecinnie proste. Go eco!

Kuchnia roślinna

Wege Przewodnik to magazyn o kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Znajdziecie w nim 27 inspirujących przepisów z lokalnych i sezonowych składników. Potrawy z orzechów, pestek i ziaren to motyw przewodni numeru. Jest zdrowo, slow foodowo i roślinnie! Farinata z brokułowym pesto, owsiane pancakes z migdałowym twarożkiem czy bezsernik z malinami – wszystkie te dania zostały przygotowane przez zespół kucharzy, dietetyków i redaktorów magazynu. Jest pysznie!

Slow life

Jak zwolnić tempo i być bliżej natury? To proste! Wege Przewodnik poleca zakupy na wrocławskim Ekobazarze, zrównoważoną modę wg Some Wear Else i rodzinne gry wydawnictwa Jacobsony. O pozytywnych zmianach, biznesach powstałych z pasji i miłości do natury opowiadają goście Wege Przewodnika. Inspirują do działania, zarażają pozytywną energią i zachwycają efektami swojej pracy.

Ekologia

W numerze znajdziecie mnóstwo wywiadów, reportaży i przydatnych artykułów. Wśród nich m.in. wywiad z fundacją Szkoła na Widelcu, reportaż z ogrodnictwa „Lawenda”, ekologiczne sposoby na domowe porządki, zielnik w nowoczesnej wersji oraz garść informacji o kosmetykach prosto z lodówki. Wege Przewodnik to magazyn pełen praktycznej wiedzy dla tych, którzy chcą dbać o środowisko, zdrowie i siebie samych. Jak być eko w mieście? Odpowiedź znajdziecie w Wege Przewodniku!