Jak wybrać wagę kuchenną?

Waga kuchenna to nie tylko dekoracyjny element w naszej kuchni. Używana na co dzień, znacznie ułatwi gotowane. Odmierzanie produktów sypkich, takich jak mąka, cukier, kasza czy ryż to dosłownie chwila. Przy odpowiedniej funkcji zerowania, waga elektroniczna kuchenna pomoże zważyć także produkty płynne. Waga nieelektroniczna sprawdzi się w tym zakresie, jeśli wybierzemy model z odpowiednią misą. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Waga elektryczna

Jeśli zależy Wam na większej skali obciążenia (do 5000 g), wybierzcie łatwo dostępne na rynku wagi kuchenne elektroniczne. Zazwyczaj charakteryzuje je minimalistyczny design - są więc łatwe do przechowywania, bo nie zawierają wiele miejsca. Ponadto, pasują do zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych kuchni.

Waga kuchenna z misą

Podobnie jak wagi analogiczne, tak też waga elektroniczna może być wyposażona w misę. Najlepiej, aby była wykonana ze stali nierdzewnej i nadawała się do mycia w zmywarce. Dzięki temu łatwo będzie nam odmierzać na takim typie wagi wszystkie składniki np. na naleśnikia następnie połączyć je w tym samym naczyniu bez potrzeby brudzenia kolejnego. Wygodnie i praktycznie.

Przelicznik miar kuchennych

Są niepisane dwie szkoły podawania proporcji składników w przepisach kulinarnych. Jedna grupa podaje dokładne gramatury i do nich właśnie przyda się kuchenna waga (w galerii powyżej omawiamy aż sześć różnych modeli wag w przystępnych przedziałach cenowych). Druga grupa natomiast odmierza proporcje produktów na szklanki lub łyżki. Jak radzić sobie z takimi gramaturami? Przelicznik miar kuchennych rozwiązuje tę zagwozdkę.

Zobacz również: Akcesoria cukiernicze - z tymi gadżetami upieczesz najlepsze ciasta!

Szklanka mąki - ile to gram

Widząc listę składników na ciasto i podane produkty w przeliczeniu na szklanki, nierzadko pojawia się pytanie: szklanka mąki to ile to gram? Przyjmując, że standardowa szklanka ma pojemność 250 ml, to szklanka mąki pszennej zawiera 170 g produktu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na mąkę krupczatkę, to szklankę wypełni 210 g mąki, natomiast szklanka mąki ziemniaczanej to 200 g. 

Ile waży szklanka cukru?

Kolejnym często mierzonym "na szklanki" produktem jest cukier. Odpowiadając na pytanie, ile waży szklanka cukru, należy wziąć pod uwagę, jaki cukier mamy na myśli. Szklanka cukru typu kryształ to 220 g produktu, szklanka cukru pudru to 170 g, a szklanka cukru wanilinowego to 250 g. Na fali mody na zamienniki cukru warto sprawdzić, ile waży szklanka cukru trzcinowego. Otóż szklanka cukru muscovado to 150 g. A jak zachowa się drobniejszy cukier kokosowy? Szklanka takiego cukru to 160 g produktu. Jeżeli z kolei chcemy zważyć sól na szklanki, musimy pamiętać, że szklanka soli to 300 g produktu.