Tarte buraczki, surówka z marchewki czy z kapusty to tylko niektóre z ulubionych dodatków do schabowego czy mielonego. Jeżeli chcemy, aby były zdrowe, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Zapomnijcie o tarciu jabłka na metalowej tarce - to może się odbić na waszym zdrowiu.

Tych produktów nie ścieraj na metalowej tarce

To kluczowe produkty, które nie powinny stykać się z metalową powierzchnią ostrzy:

  • jabłka
  • cytrusy
  • pomidory

W przypadku zawartych w jabłkach kwasów: jabłkowego, winnego oraz cytrynowego nie powinniśmy dopuszczać do kontaktu z metalem. Tracimy tym samym enzymy oraz witaminy. Przygotowana surówka staje się bezwartościowa i pozbawiona najważniejszych składników odżywczych.

W przypadku aluminiowej tarki zapomnijmy o ścieraniu na niej pomidorów. Kwas w nich zawarty bardzo silnie reaguje z metalem i tworzy szkodliwe środowisko dla naszego organizmu. Dobrym rozwiązaniem będzie tarka szklana lub plastikowa.

Jak często wymieniać tarkę?

Tarkę wymieniajmy co 3-4 lata. To optymalny czas, który pozwoli na utrzymanie ostrzy w należytym stanie. Nie doprowadzajmy do pojawienia się rdzy, a co gorsza, nie używajmy jej, jak już się pojawi. Za każdym razem myjmy ją z dodatkiem płynu do naczyń lub roztworze z octu. W ten sposób pozbędziemy się resztek warzyw czy owoców i nie doprowadzimy do nagromadzenia się bakterii i grzybów. 

Jeżeli ostrza tarki stępiły się, wystarczy użyć papieru ściernego. Wykorzystajcie ten o mniejszej gradacji pocierając kilkukrotnie. Na koniec ten o większej, do oszlifowania i wypolerowania powierzchni. Dokładnie wypłuczcie po obróbce. Dzięki temu zachowacie ją w lepszym stanie na dłużej.