"Wegańska Kuchnia Polska" to prawdziwa perełka wśród wegańskich zbiorów przepisów. Łączy Polską tradycję kulinarną z nowoczesnym podejściem do życia w zgodzie z naturą. Spotkanie dwóch na pozór skrajnie różnych odsłon kuchni okazało się strzałem w dziesiątkę. Przepisy, jakie skrywa w sobie "Wegańska Kuchnia Polska" to sentymentalna podróż do kuchni naszych mam i babć. Dzięki tej książce, znane i lubiane smaki możemy teraz odkrywać na nowo, w wersji roślinnej. 

Między stronami "Wegańskiej Kuchni Polskiej" znajdziecie przepisy na najpopularniejsze dania naszej rodzimej kuchni przygotowane bez grama składników pochodzenia zwierzęcego. Jeśli więc, będąc na diecie roślinnej, tęskniliście za gołąbkami, gulaszem czy pulpetami- to coś dla Was! Ta książka wyzwala kulinarną kreatywność i poszerza wyobraźnię. Tradycyjne receptury odtworzone w wersji wegańskiej są równie apetyczne co ich pierwowzory, a ich przygotowanie wcale nie zajmuje więcej czasu.

Wegańska klasyka Polskiej kuchni 

W książce znajdziemy aż 64 przepisy na znane i lubiane dania, które od lat goszczą na polskich stołach. Wegański bigos, mielone, schabowe czy gulasz to tylko garstka z szeregu pysznych roślinnych dań. Z podanych przepisów bez problemu skompletujemy pełne menu obiadowe dla całej rodziny. Znajdują się tu zarówno przystawki, dania główne, zupy, jak i desery. Cały wachlarz tych różnorodnych przepisów łączy jedna zależność- prostota wykonania. Wspólnym mianownikiem wszystkich dań są także tanie i łatwodostępne składniki. Książka wychodzi więc naprzeciw stereotypom o kuchni wegańskiej. Te proste przepisy łamią przekonania, że dieta roślinna jest droga i skomplikowana.

Książka pisana z sercem

Ta wyjątkowa książka to prawdziwa skarbnica wiedzy kulinarnej. Wszystkie zamieszczone w niej przepisy są popisowymi daniami autorki, które wielokrotnie testowała. Co więcej, apetyczne zdjęcia dołączone do przepisów również są dziełem samej autorki. Sama Edyta Stępczyńska pisze we wstępie do książki:

Tworzenie wegańskiego jedzenia jest nie tylko moim hobby, ale stało się moją pracą i pasją. Uwielbiam karmić ludzi i dowiadywać się, że to, co robię ma sens i wpływa korzystnie na moich klientów i przede wszystkim im smakuje. Ta książka to zapis mojej codziennej pracy i doświadczeń podczas przygotowywania wegańskiego cateringu. Każdy przepis jest przetestowany. Do zdjęć nie wynajęłam profesjonalnego fotografa i stylisty potraw – zdałam się tu na własną intuicję i maksymalną szczerość. Jedz na zdrowie!

Zabierajmy się więc za lekturę, a potem jedzmy na zdrowie. Czytajcie i odkrywajcie staropolskie smaki na nowo! 

Jeśli po sytej staropolskiej uczcie w wersji wege będziecie mieli ochotę na coś lżejszego, kolejny dzień zacznijcie od lekkiego wegańskiego śniadania na ciepło.