Jednym z trendów na 2020 rok w duchu ekologii jest zrównoważony rozwój w odniesieniu do małych gospodarstw domowych. Drobne codzienne działania takie jak: zabieranie materiałowej torby na zakupy, pójście z koszykiem do warzywniaka albo sięganie po owoce nie pakowane w folie są znaczące. Dzięki temu przygotowując posiłki w domowym zaciszu, włączamy się w ogólny ruch mający walczyć z nadużywaniem plastiku.

Zobacz także:  Banan zamiast mięsa? Oto 3 najciekawsze roślinne zamienniki w waszej kuchni 

Torba na zakupy - jak uszyć torbę na zakupy?

Torba na zakupy może być uszyta w prosty sposób z nieużywanej już koszuli albo sukienki. W ten sposób damy jej drugie życie i skorzystamy z tego, co już mamy. Aby uszyć najprostszą torbę na zakupy, potrzeba tkaniny, szpilek, igły i nici. Najbardziej estetyczna i najszybsza w przygotowaniu będzie torba uszyta za pomocą maszyny do szycia. Używając do tworzenia torby na zakupy materiału „z odzysku”, warto go wcześniej uprać i wyprasować. Będzie łatwiejszy w obróbce. Torba materiałowa na zakupy najczęściej szyta jest z bawełny, lnu albo filcu. Naturalne materiały wielokrotnego użytku sprzyjają proekologicznemu myśleniu. Torby ekologiczne są ponadto łatwe w przechowywaniu. Na rynku znajdują się również torby składane, które po zwinięciu zmieszczą się do kieszeni lub do przegródki plecaka. Torby na zakupy składane posiadają często zabawne kształty. Na przykład mogą wyglądać jak owoc (truskawka), zwierzę (świnka) albo postać z filmu.

Torba na zakupy-z czego uszyć torbę na zakupy?

Torby na zakupy mogą być również usztywniane. Do nich poza tkaniną potrzebować będziecie pianki usztywniającej, która nada torbie kształt. Gdy sami szyjemy również możemy własnoręcznie ozdobić torbę na zakupy. Wystarczy kupić w pasmanterii pisak do tkanin albo farby do malowania na tkaninach. Jeżeli zależy nam na wyjątkowy efekcie, warto zainwestować w pisaki do tkanin o metalicznym odcieniu albo pisaki pozostawiające efekt 3D, które określane są również puchnącymi. Takie torby będą miały indywidualny charakter i nie pomylicie ich z żadną inną.

Zobacz:torba zakupowa – krok po kroku

Torba na zakupy – torba na kółkach

Kolejną kategorią toreb na zakupy są te posiadające kółka. Torba na kółkach to forma mniejszego wózka ze stelażem, który jest szczególnie przydatny, gdy cenimy sobie zdrowy kręgosłup. Dzięki zamocowanym kółkom nie trzeba dźwigać umieszczonych w torbie zakupów. Torba na kółkach coraz częściej wytwarza jest z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Dzięki zastosowanym materiałom torba na zakupy jest wodoodporna i łatwo ją wytrzeć z kurzu lub błota. W szczególności, gdy mamy pójść na targ, gdzie łatwo o zabrudzenia. Torba na kółka to torba na zakupy, która może być złożona do mniejszego rozmiaru. Spotyka się stelaże składane o teleskopowych rączkach, które po złożeniu są znacznie prostsze w przechowywaniu.

Woreczki na warzywa – zero waste w praktyce

Woreczki na warzywa to kolejny produkt, który pomaga w świadomych zakupach. Woreczki na warzywa mogą być zrobione z bawełny, zaplecione ze sznureczków albo wykonane ze zużytych firanek. Wiele osób może być szczególnie zaskoczonych takim wykorzystaniem materiału na firanki. Jednak taki krok jest zdecydowanie w duchu zero waste. Warto pamiętać, że oczka w firankach sprawiają, że warzywa oddychają i łatwo je przenieść. Ponadto wykonacie je samodzielnie wedle własnych potrzeb i własnych pomysłów. Woreczki na warzywa wykonane z firanek to także działanie na korzyść planety. Ograniczamy zużycie plastiku na rzecz wielorazowego opakowania. W takim woreczku przechowacie nie tylko warzywa. Nadadzą się także do przeniesienia orzechów albo owoców. Ciekawostką jest, że woreczki z firanek sprawdzą się, jako woreczki do prania delikatnych tkanin np.: bluzek albo bielizny.