Crème brûlée – słodka przyjemność z filmu „Amelia”

Amelia Poulain to postać wyjątkowa i nie tylko ze względu na wędrującego krasnala. W filmie z 2001 roku możemy oglądać jej niecodzienne życie i sceny, które zazwyczaj przelatują nam niezauważone. Jedną z takich na pozór błahych, acz dla Amelii bardzo istotnych spraw były małe przyjemności. Momenty, które wyłapywała i raczyła się nimi całą sobą. Frajdą dla bohaterki było m.in. rozbijanie łyżeczką wierzchu crème brulee. Po premierze filmu z pewnością wzrosła świadomość Polaków o tym tradycyjnym francuskim deserze. Waniliowy krem skryty pod twardą, ale jednocześnie chrupiącą skorupką ze skarmelizowanego cukru, to kwintesencja słów „niebo w ustach”. Z odpowiednimi składnikami i trikami możemy odtworzyć deser Amelii w domu – zobacz przepis na creme brulee.

„Sekretne życie Walltera Mitty” i ciasto Klementynkowe

Drugi bohater z pogmatwanym charakterem wart uwagi. Wallter żyje w sercu Nowego Jorku, ale zdarza mu się odpływać myślami w zakątki, które podpowiada mu wyobraźnia. Komedia z 2013 roku z Benem Stillerem w roli głównej to dowód na to, że zawsze jest dobry czas na zmianę, podejmowanie wyzwań i poznawanie samego siebie. Zwłaszcza, kiedy w grę wypad na drugi kraniec świata, wędrówka w nieznane czy dobry kawałek ciasta z klementynkami. Taki właśnie wypiek zaserwowała mama Walltera i na opakowaniu ciasta znalazły się istotne informacje, bez których losy Mittiego mogły potoczyć się zupełnie inaczej. Jeśli też macie ochotę na ten smak z pomocą przychodzi korzenna klementyna, odwrócone ciasto z owocami.

Ptysie jak wieża prosto z „Grand Budapest Hotel”

Wes Anderson dobrze wiedział, że reżyserując w 2014 roku film o pracownikach hotelu Grand Budapest uderzy w kubki smakowe widzów. Konsjerż hotelu, Gustave H., w wyniku niespodziewanego zwrotu akcji trafia do więzienia. Nadal jednak może liczyć na wsparcie oddanego boya hotelowego. Zero Moustafa osładza mu ciężkie chwile za kratami, przynosząc słodkie wypieki z cukierni Mendlsa słynnej na całą okolicę. Za urocze ptysie – bo o nich mowa – odpowiada Agatha. Niegrzesząca urodą młoda pracownika tworzyła cukiernicze cuda, których aż żal było kroić. Nic dziwnego, że bez problemu przechodziły kontrolę więzienną i wpłynęły na losy konsjerża. Co ciekawe, pierwowzorem cukierenki i deseru  była pracownia Anemone Muller w Gorlitz, gdzie kręcono film. Dopracowany do perfekcji trzypiętrowy deser zwraca uwagę wizualną (pastelowa polewa, dopracowane kształty), a przede wszystkim smakowe. Delikatne ciasto ptysiowe jest bowiem wypełnione doskonałym kremem czekoladowym. Aby poczuć ten klimat, polecamy przepis na ptysie z kremem.

„Merida Waleczna” i ciastka, które zmieniają

A teraz coś z gatunków filmów animowanych. To opowieść o walecznej, ale niekoniecznie klasycznej księżniczce. Meridzie nie widzi się przechadzanie po dworze w szytych na miarę sukniach, poprawne jedzenie widelczykiem do ciast, a już na pewno nie przypatrywanie się bez rozmysłu, jak o jej rękę zabiegają młodzieńcy. Przy pomocy własnego sprytu, a także czarów miejscowej wiedźmy postanawia odwrócić karty losu. Wykorzystuje do tego nic innego jak zaczarowane ciasteczka. Ich wygląd, a także smak kusi nie tylko nieznoszącą sprzeciwu córki matkę. Do metamorfozy królowej dołączają także bracia księżniczki. Całość do żywiołowa, pełna wzruszeń historia, z morałem dla małych i dużych widzów (a także fanów ciastek). Polecamy przepis na kruche ciasteczka z lukrem.

„Druhny” po przejściach i marchewkowe ciasto na przeprosiny

Szalona komedia o typowym amerykańskim weselnym zwyczaju. Druhny, czyli najlepsze przyjaciółki panny młodej, rywalizują o bycie tą najważniejszą – pierwszą druhną. Wśród nich jest też Annie Walker (w tej roli Kristen Wiig), która właśnie straciła cukiernię. Wyzwania ciążące na pierwszej druhnie jeszcze bardziej komplikują życie Annie, która dopiero z czasem rozumie, że nie to, co najładniejsze, najdroższe i najbardziej popularne jest najważniejsze. I dochodzi do wniosku, że czasem najlepszą formą przeprosin dla osoby, która lubi ciasto marchewkowe, będzie właśnie takie ciasto dokładnie w formie marchewki. Jeśli macie ochotę na podobny, podpowiadamy jak zrobić ciasto marchewkowe z miniaturowymi marchewkami.