Jedni lubują się w białej czekoladzie, inni w gorzkiej lub po prostu sięgają tylko po klasyczną, mleczną czekoladę. Dlatego warto zapoznać się z tekstem poniżej i dowiedzieć się, jak świetnie można wykorzystać czekoladę.

Czekoladowe fondue

Jestem ogromną fanką gęstej i ciepłej czekolady na różnych owocach, dlatego zaczynam od fondue. Czekolada w połączeniu z truskawkami, bananami czy pomarańczą smakuje obłędnie. Dlatego następnym razem, zamiast sięgać w sklepie po niezdrowe ciastka czy batoniki, warto jednak wybrać owoce i zjeść je na słodko, maczając w przepysznym i bardzo słodkim czekoladowym fondue. Aby zrobić idealne fondue czekoladowe, przyda się urządzenie, które ułatwi nam jego przygotowanie. Propozycję znajdziecie poniżej.

Gorąca czekolada

Nie mogłoby jej tu zabraknąć. Chłodne i ponure dni to idealny czas na gorącą czekoladę. Ma wiele zalet, ale przede wszystkim poprawi nam humor i rozgrzeje cały organizm od środka. Sposobów na przygotowanie gorącej czekolady jest wiele. Można dodać do niej nasz ulubiony, słodki syrop lub bitą śmietanę. Gorąca czekolada będzie smakowała jeszcze lepiej, gdy będziemy pić ją z pięknej filiżanki lub wygodnego kubka, np. gorąca czekolada z solą morską i bitą śmietaną czy gorąca czekolada z mlekiem z orzechów włoskich. Te słodkości posmakują każdemu smakoszowi czekolady! 

Ciasto czekoladowe

Czekoladowe ciasta to temat rzeka. Można o nich pisać i pisać. Najbardziej znanym, polskim ciastem czekoladowym jest, tzw. murzynek. Często przekładany śmietankową masą lub marmoladą. Są też tacy, którzy ciasto polewają czekoladową polewą i posypują wiórkami kokosowymi. Ile fanów, tyle sposobów na wykonanie czekoladowego ciasta. Innym, również bardzo znanym ciastem czekoladowym nie tylko w Polsce jest brownie- soczyste, rozpływające się w ustach i jednocześnie kruche na górze czekoladowe ciasto. Zazwyczaj jest podawane z dodatkiem orzechów lub innych bakalii. By ciasto prawidłowo upiekło się z każdej strony potrzebna jest odpowiednia blacha do pieczenia ciasta. Dzięki dobrze dobranej blaszce ciasto się nie przypali, tylko z uśmiechem na twarzy wyjmiemy dobrze upieczone i wyrośnięty czekoladowy deser.

Pomysłów na wykorzystanie czekolady jest o wiele więcej. Możemy również przygotować domową nutellę, własnej roboty, czekoladowe lody, muffinki z czekoladą lub naleśniki. Nie wspominając o dodatku idealnym, jakim jest polewa czekoladowa. Wystarczy wyobraźnia i miłość do czekolady!