W ten wyjątkowy dzień w roku nie mamy wyrzutów sumienia z powodu jedzenia słodyczy. W końcu Tłusty Czwartek należy odpowiednio celebrować! Słodkie menu planujemy z wyprzedzeniem - w tym roku stawiamy na włoskie inspiracje: małe weneckie pączki i nadziewane faworki. Nie martwcie się jednak, klasyków również nie zabraknie! A co wy przygotowujecie na Tłusty Czwartek 2019?

Faworki - kruchy chrust 

Na pierwszy ogień idą faworki. Zaczynamy podjadać je już na kilka dni przed Tłustym Czwartkiem, ale radzimy nie trzymać ich zbyt długo, bo szybko miękną. Ciasto na faworki trzeba dokładnie wyrobić, tak, by pojawiły się w nim pęcherzyki powietrza. Dzięki temu faworki będą lekkie i kruche. Chrust wycinamy z ciasta za pomocą radełka - gwarantuje pięknie karbowane krawędzie. Możecie też użyć zwykłego noża, wtedy wasze faworki będą nieco prostsze w formie. 

Podobnie jak pączki smażymy je na głębokim tłuszczu, który dobrze rozgrzewamy. Kropką nad faworkowym "i" jest cukier puder. Sprawdźcie nasze Faworki na 3 proste sposoby

Pączki i oponki - puszyste smakołyki 

Ciasto drożdżowe ma to do siebie, że potrzebuje nieco czasu, by wyrosnąć. Potrafi jednak z nawiązką wynagrodzić nasza cierpliwość. Któż nie lubi miękkich i puszystych pączków czy oponek? Do ciasta na pączki dodajcie kilka kropel alkoholu, który sprawi, że nie będą chłonąć tłuszczu. Jeśli chodzi o nadzienie, mamy tu pełną dowolność. Najbardziej klasyczny będzie dżem z róży i powidła śliwkowe, ale świetnie smakuje również krem czekoladowy czy dżem z czarnej porzeczki.

Jak smażyć pączki? Podpowiadamy!

Warto też spróbować amerykańskiej wersji pączków, donutów, czyli naszych oponek. Oponki są lżejsze niż pączki, a równie pyszne. Możecie również z ciasta uformować małe kulki z dodatkiem twarogu - takie serowe minipączki na jeden kęs przypadną do gustu zwłaszcza dzieciom! 

Zobacz pomysły na pączki inaczej i wypróbuj je w Tłusty Czwartek 2019!