Jeżeli jesteś wybrednym smakoszem i twoje kubki smakowe zadowoli tylko własnoręcznie przyrządzona kawa to kubek termiczny będzie dla ciebie idealnym wyborem. W czasie podróży, w drodze do pracy lub na uczelnię możesz cieszyć się smakiem ulubionego napoju. Jeżeli masz w planach dzielić się rozgrzewającym napojem ze znajomymi to skorzystaj z termosu. Termos z pewnością pomieści większa ilość płynu niż kubek termiczny.

Kubek termiczny – jaki wybrać

Najczęściej kubki termiczne stworzone są z różnych materiałów. Często są stalowe lub szklane a zewnętrzna część opleciona jest gumą, która zapobiega oparzeniom. Warto pamiętać, że kubek termiczny nie tylko utrzyma temperaturę gorącego napoju. Jeżeli w gorący dzień chcesz mieć zimną, orzeźwiającą wodę to przelej ją do kubka termicznego z dodatkiem kilku kostek lodu. Nawet dzień na plaży szybko jej nie ogrzeje. Kubek termiczny utrzymuje ciepło napoju od kilku godzin do nawet 20. Długość utrzymania ciepła lub zimna uzależniona jest od faktu czy pomiędzy ściankami kubka termicznego znajduje się komora próżniowa czy powietrze. Materiał, z jakiego stworzony jest kubek termiczny ma znaczenie podczas korzystania. Lepsze wykonanie kubka gwarantuje nie przenikanie się smaków i zapachów do napoju. Warto przyglądać się, z jakiego materiału wykonano gadżet, aby zapłacić za produkt warty swojej ceny oraz dostosowanych do naszych potrzeb.

 

Termos – zastosowanie

Termosy to obowiązkowy towarzysz wycieczek szkolnych lub spacerów po lesie. Jeżeli chcecie wziąć lunch do pracy przyda się wam termos obiadowy. W nim przyniesiecie zupę, a nawet drugie danie. Współczesne termosy wykonane są ze stali nierdzewnej i pokryte z wierzchu sylikonem, który izoluje od oparzeń i nadaje estetycznego wyglądu. Termosy te nawet po 24 godzinach pozwolą cieszyć się ciepłym napojem (temperatura pomiędzy 55-60°C). Termosy składają się z butelki, korka, uszczelki i kubka. Czasem wyposażone są w stosowny uchwyt ułatwiający przenoszenie.

Termiczny pojemnik na żywność zwany potocznie termosem obiadowym przyda się, gdy chcemy zjeść lunch w pracy, przyjść z gorącą zupą dla przeziębionego przyjaciela albo wziąć pozostałość niedojedzonego obiadu na wynos. Termosy obiadowe utrzymują ciepło lub zimno przez około 5 godzin. Mając ze sobą lunch nie straszne będą górskie wędrówki ani dalekie podróże. Są stworzone z lekkich materiałów, więc z łatwością zmieszczą się do torby lub plecaka. Należy zauważyć, że są to produkty niezwykle szczelne. Nie trzeba się bać rozlania zupy lub cieknącego sosu.

 

 

Kubek termiczny a kubki wielorazowego użytku

W duchu zero waste i świadomej konsumpcji coraz popularniejsze stały się kubki wielorazowego użytku stworzone z tworzywa bambusowego, z ponownie wykorzystanego plastiku, szkła z opaską wykonaną z korka lub sylikonu. Mają one piękne kolory, kształty i dopracowane wykonanie. Należy pamiętać, że są one alternatywą dla jednorazowych kubków papierowych a nie rodzajem kubka termicznego. Z kubkiem wielorazowego użytku napijesz się kawy w drodze do pracy albo poprosisz w kawiarni o napełnienie, ale nie będziesz jej długo sączyć bez obawy o utratę ciepła. Kubki termiczne w przeciwieństwie do kubków wielorazowego użytku są szczelne i hermetycznie zamknięte. Nawet wrzucony do plecaka nie zaszkodzi twoim podręcznym drobiazgom.