Jednym z nieodłącznych elementów polskiej kuchni jest smalec - koniecznie ze skwarkami, podany na pajdzie chleba z ogórkiem. Takim pysznościom nikt się nie oprze! W święta lub przy okazji różnych festynów można kupić pajdę ze smalcem, choć ceny tego przysmaku mogą szokować. Zwłaszcza, że przyrządzenie go w wersji domowej wychodzi o wiele taniej, a do tego zdrowiej - w końcu, jeśli sami zrobicie smalec, to wiecie najlepiej, co się w nim znajduje i że jest on pozbawiony sztucznych dodatków. 

Jak zrobić domowy smalec?

Do zrobienia smalcu jest potrzebna oczywiście wieprzowa słonina - to z niej najczęściej wytapia się smalec. Warto też dodać do niego jabłko, koniecznie kwaśne. Sprawi ono, że smalec będzie miał bardziej delikatny i lekko kwaśny smak. Z pewnością posmakuje wszystkim, którzy nie lubią, gdy jedzone przez nich potrawy są zbyt mdłe. Zobaczcie sami, w jaki sposób można łatwo przyrządzić taki smalczyk z jabłkiem w domu.

Przepis na domowy smalec z jabłkiem

Przyrządzenie domowego smalcu jest banalnie proste. Polecamy wam skorzystać z przepisu naszej czytelniczki na ten przysmak:

Składniki:

● 1 kg słoniny
● 1 cebula
● 1 kwaśne jabłko

Przygotowanie:

1. Umytą i osuszoną słoninę pokrójcie w drobną kostkę i włóżcie do rozgrzanego garnka. Cebulę i jabłko obierzcie i pokrójcie w kostkę. Dodajcie do garnka, gdy słonina prawie do końca się wytopi. Zestawcie z ognia, gdy jabłko i cebula będą miękkie.
2. Smalec przelejcie do naczynia, w którym będziemy go przechowywać. Odstawcie do wystygnięcia.

Uwaga: Należy pilnować, aby topiąca się słonina nie przywarła do dna garnka.