Szałwia należy do jednych z najstarszych roślin leczniczych. To ziele, którego liście mają charakterystyczną szaro-srebrno-zieloną barwę. Wyglądają, jak by były pokryte pyłkiem, a ich kształt jest lekko podłużny. Szałwia jest bogata w witaminę C, niacynę, wapń, potas, magnez i żelazo. Zawarte w zielu olejki eteryczne wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Wpływają też na specyficzny smak  i zapach. Natomiast obecne w szałwii garbniki pełnią funkcje przeciwzapalne, przeciwutleniające i odkażające.

Można ją pić w formie herbaty – dostaniecie ją w każdej aptece i sklepie zielarskim. Kosztuje ok. 4 złote.

Dobroczynne właściwości szałwii

Szałwia posiada szereg korzystnych właściwości. Poprawia poziom nawilżenia organizmu, ale też wspomaga procesy detoksykacyjne i oczyszczające. Działa również przeciwstarzeniowo, ponieważ zwiększa potencjał antyoksydacyjny i poprawia pamięć prospektywną oraz zdolności poznawcze.

Szałwia działa też:

  • przeciwzapalnie,
  • przeciwbakteryjnie,
  • tonizująco
  • przeciwpotnie

Jest przydatna w leczeniu chorób wątroby, kojąco działa na zapalenie jamy ustnej oraz zapalenie dziąseł. Jest również skuteczna w leczeniu grzybicy, obniża poziom cukru we krwi.

Napar z szałwii

Żeby przygotować napar z szałwii wystarczy 1-2 łyżeczki suszu zalać połową szklanki wrzącej wody, przykryć i poczekać 10 minut. Napar pijcie 1-3 razy dziennie, najlepiej przed posiłkiem.

Ten napar posiada właściwości przeciwpotne, przeciwzapalne i dezynfekujące. Pomaga też przy stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej i gardła. W upały zmniejsza potliwość. Jest tez pomocny przy problemach żołądkowych, pozytywnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego i pomaga przy niestrawności.

Kto nie powinien stosować żółwi?

Nie każdy może "bez limitu" korzystać z szałwii. Wcześniej warto skonsultować się z lekarzem. Pamiętajcie również, że długotrwałe pice naparów z tej rośliny może prowadzić do wymiotów, nudności i otępienia.

Do przeciwwskazań picia naparu z tej rośliny należy:

  • ciąża i karmieni piersią,
  • osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe.

Ostrożne powinny być także osoby, które przyjmują leki na cukrzycę, a także z zaburzeniami czynności nerek.

Zastosowanie szałwii w kuchni

Charakterystyczny gorzkawy smak i zapach liści szałwii docenili Włosi. Używają jej głównie do przyprawiania mięsa, w sosach do makaronów, ale też do aromatyzowanego masła ziołowego. Liście szałwii świetnie pasują do wszelkiego rodzaju sałatek, ale też z rybami czy gulaszami. Dodatek tego zioła pomoże łatwiej strawić tłuste potrawy.