Jeśli nie wiecie, jak wyglądają ziemiórki, to najprościej jest je porównać do muszek owocówek. Każdy, kto choć raz walczył z atakiem tych owadów na rośliny, potrafi już je rozpoznać, bo doskonale wie, jak trudno jest się ich pozbyć. Pojawiają się nagle i jakby znikąd, ale bardzo szybko potrafią zadomowić się we wszystkich doniczkach w całym domu. Na szczęście boją się jak ognia pewnej popularnej przyprawy z kuchennej szafki. Zobaczcie, o czym mowa i potraktujcie ziemiórki tym aromatycznym proszkiem, aby już nigdy nie wróciły.

Skąd się biorą ziemiórki?

Wbrew pozorom atak ziemiórek wcale nie musi wiązać się z błędami w pielęgnacji, bo najczęściej przynosimy larwy tych owadów w doniczkach z nowymi roślinami. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby przesadzać nowe zielone nabytki tuż po przyniesieniu ich do domu. Dla pewności lepiej też odizolować zakupione roślinki na kilka tygodni, aby od razu nie ustawiać ich w sąsiedztwie innych.  

ziemiórki

Źródło: AdobeStock

Jak sprawdzić czy są ziemiórki w roślinie?

Gdy ziemiórki już latają przy roślinie, to sytuacja jest bardzo zła, ale czasem można je rozpoznać jeszcze we wcześniejszym stadium. Wystarczy przyjrzeć się samej roślinie, a dokładnie jej liściom, które stają się osłabione i żółkną. Jeśli więc wasz okaz dosłownie marnieje w oczach, lepiej od razu zróbcie na nim próbę plasterka.

Pod tą dziwną nazwą kryje się prosty eksperyment, który pozwala sprawdzić obecność ziemiórek przy pomocy plasterka ogórka. Chodzi o to, aby ukroić plaster ogórka, położyć go na ziemi w doniczce i zostawić na kilka godzin, a nawet na całą noc. Jeśli ziemiórki są w glebie, to z pewnością skuszą się na taki poczęstunek i zauważycie je na ogórku gołym okiem. Wtedy od razu udajcie się do kuchni po ratunek.

Czego nie lubią ziemiórki? Kuchenny ratunek za grosze

Aby skutecznie wykurzyć ziemiórki wystarczy sięgnąć po mielony cynamon. Okazuje się, że ten popularny składnik napojów i deserów skutecznie odstrasza owady, a dodatkowo wspomaga rozwój roślin, gdyż chroni ziemię przed bakteriami i grzybami. Jedyne, musicie z nim zrobić, to wysypać go wprost na glebę i delikatnie wymieszać z jej wierzchnią warstwą.

Można też zrobić oprysk z cynamonu, a w tym celu należy wymieszać 2 łyżki cynamonu w szklance gorącej wody, a następnie odstawić mieszankę do wystudzenia i przecedzić. Tak przygotowany napar z cynamonu wlewamy do butelki ze spryskiwaczem i zraszamy rośliny.