Polacy uwielbiają wieprzowinę

Przepisy na przysmaki z mięsa wieprzowego przekazujemy sobie z pokolenia na pokolenie. Śmiało można powiedzieć, że Polacy bardzo cenią polską wieprzowinę. Ten rodzimy produkt, atrakcyjny cenowo dla konsumenta, odznacza się także dobrą jakością. Mięso jest smakowite, kruche, soczyste, ładnie pachnie i ma intensywny czerwono-różowy kolor. Obecnie Polacy coraz chętniej zwracają się w kierunku tradycyjnej żywności – w tym także przetworów mięsnych – pochodzących z małych, regionalnych zakładów przetwórczych*. 

Polska wieprzowina jest mniej kaloryczna niż kiedyś

Zmianie ulegają nie tylko trendy spożywcze, ale i przetwórstwo mięsne. Polscy hodowcy trzody chlewnej postawili na rasy, które cechuje większy udział tkanki mięśniowej niż tłuszczowej. Aktualnie mięsność tuszy wieprzowej to ok. 60-62%. Dla porównania - w latach 90. było to zaledwie 47%. Szczególna waga przywiązywana jest także do dobrej jakości paszy i utrzymywania chowu zgodnie z wymogami dobrostanu. Między innymi dlatego znacząco zmniejszyła się kaloryczność polskiej wieprzowiny. Dla przykładu: 100 g karkówki ma teraz tylko 205 kcal zamiast 267 kcal, a wartość energetyczna boczku bez kości jest aż o 36% mniejsza niż wartości podawane we wcześniejszych wersjach tabel kalorycznych (przed wydaniem ich uaktualnienia w 2017 roku). Mięso wieprzowe ma podobny poziom kaloryczności jak wołowina, drób czy mięso z królika. Najchudsza część wieprzowiny, czyli szynka, konkuruje nawet z produktami roślinnymi! 

Wieprzowina – wartości odżywcze 

Walory smakowe oraz przystępną cenę polskiej wieprzowiny doceniają nie tylko Polacy, ale i smakosze z całej Europy. Jednak czy wszyscy wiedzą jakie cenne składniki odżywcze zawiera wieprzowina? 

Mięso wieprzowe to wartościowe źródło składników pokarmowych. Zawiera duże ilości witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6 i B12), bez obecności których nasz organizm, a zwłaszcza układ nerwowy, nie może prawidłowo funkcjonować. Ich niski poziom w organizmie może objawiać się m.in. pogorszeniem nastroju, rozdrażnieniem, osłabieniem i nadmiernym zmęczeniem, a także problemami z pamięcią i koncentracją. Na szczególną uwagę zasługuje obecna w wieprzowinie w znaczących ilościach witamina B1 (Tiamina) – niezbędna w przemianach energetycznych. Bez odpowiedniego jej stężenia przekształcanie węglowodanów w energię konieczną dla prawidłowej czynności mięśni i układu nerwowego nie byłoby możliwe. 

Po wieprzowinę warto także sięgnąć, gdy brakuje nam potasu, fosforu, cynku lub selenu. W podrobach i tłustszych kawałkach wieprzowiny znajdziemy też rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K.

Rodzimą wieprzowinę charakteryzuje wysoka zawartość pełnowartościowego białka, które w swoim składzie zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, których nasz organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć i dlatego musimy codziennie dostarczać je sobie wraz z dietą. W naszym organizmie białka pełnią rolę budulca i regulatora. Budują nie tylko mięśnie, ale także wszystkie tkanki ustroju człowieka, a pod postacią enzymów i hormonów regulują procesy przemiany materii i większość funkcji organizmu. Odpowiednia ilość i jakość białka w naszej diecie ma kluczowe znaczenie dla procesów wzrostu, rozwoju i regeneracji organizmu.

Polska wieprzowina zawiera też szereg związków bioaktywnych jak kreatyna, L-karnityna, tauryna czy koenzym Q10.

Wieprzowina – źródło żelaza hemowego

Wieprzowina, szczególnie wątróbka i karkówka, jest bardzo dobrym źródłem żelaza. Co ważne, jest to tzw. żelazo hemowe, które nasz organizm przyswaja kilkakrotnie lepiej niż żelazo pochodzące z produktów roślinnych (tzw. żelazo niehemowe). Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny (barwnika krwi) i mioglobiny (barwnika mięśni) – białek niezbędnych dla naszego zdrowia i życia. To właśnie obecna w czerwonych krwinkach hemoglobina transportuje tlen z płuc do wszystkich tkanek organizmu.

Jakub Kuroń, ambasador IV edycji kampanii „Marka Polskie Mięso – Polska Smakuje” przygotował przepis na karkówkę z grilla.

Karkówka w miodowej marynacie z grilla 

Składniki:

  • 600 g karkówki wieprzowej

Marynata:

  • 3 łyżki jasnego sosu sojowego
  • 2 łyżki słodkiego sosu chili
  • 1 łyżeczka startego imbiru
  • 2 utarte ząbki czosnku
  • 2 łyżki musztardy miodowej
  • 1 łyżka miodu
  • 3 łyżki oleju roślinnego
  • sól, pieprz

Sposób przygotowania

Karkówkę pokrój na 4-5 równych plastrów. Wymieszaj ze składnikami marynaty, odstaw na 2-3 godziny lub najlepiej na całą noc. Grilluj na dobrze rozgrzanej patelni grillowej lub klasycznym ruszcie, około 4-5 minut z każdej strony. Podawaj z młodymi ziemniaczkami i ulubioną surówką, np. czerwoną kapustą z jabłkiem.

Więcej na: www.pewnejestjedno.pl

 

Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego oraz Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

*Źródło: „Wieprzowina nowa perspektywa – raport”, Praca zbiorowa pod kierunkiem Prof. dr hab. Andrzej Kowalski, Dr Anna Onopiuk, Wyd. Advertax, Warszawa 2021 r., s.29 https://perspektywy-wieprzowiny.pl/