Bardziej przypomina ogórek. Sprowadzono ją do Europy z Ameryki Południowej. Szczególnie chętnie uprawiana w krajach śródziemnomorskich i u nas staje się bardzo popularna. Może być podłużna lub okrągła, prosta lub lekko zakrzywiona i ważyć nawet do 2 kilogramów.

Ma barwę od jaskrawo żółtej po intensywnie zieloną, w jasne paski lub cętki. Smakowite są także kwiaty cukinii, które można smażyć w lekkim naleśnikowym cieście lub faszerować mięsem, serami czy warzywami.

Jej lekko orzechowy smak zachęca do jedzenia młodej cukinii na surowo, jednak znacznie częściej dusimy ją, smażymy, zapiekamy lub blanszujemy. Łagodna cukinia dobrze się komponuje z bardziej wyrazistymi dodatkami, np. pomidorami, sokiem z cytryny czy czosnkiem.

 

  • można ją przechowywać w lodówce nawet do 2 tygodni, ale nie należy tego robić razem z warzywami wydzielającymi etylen (np. jabłkami lub pomidorami), bo to powoduje jej szybkie psucie.
  • przy zakupie należy zwracać uwagę, by miała gładką skórkę, intensywny smak i była nieuszkodzona i jędrna.
  • gdy cukinie są młode, to małe nasionka w jasnym miąższu można zostawić, z dużych, dojrzałych należy je wydrążyć.
  • nie ma potrzeby obierania cukinii ze skórki, gdyż dzięki niej potrawa będzie miała bardziej intensywny smak i niezwykle efektowny wygląd.

Zobacz też: Ciasto z cukinii - dietetyczne, z czekoladą, a może piernik?