Boże Narodzenie to czas, gdy na stołach królują ryby – smażone, w galarecie, pod pierzynką czy w formie pysznej zupy. Poza Świętami niestety na naszych talerza te wodne stworzenia goszczą wyjątkowo rzadko. A szkoda, bo według specjalistów jedząc je przynajmniej dwa razy w tygodniu możemy uchronić się przed nadciśnieniem, osteoporozą i chorobami układu krążenia.

Ryba prosto z sieci

 

Każdy z nas chciałby móc wybrać się o świcie na plażę czy do gospodarstwa rybackiego i kupić świeżą rybę bezpośrednio z porannego połowu. Niestety nie każdy ma tę możliwość, więc nasze kroki kierujemy zwykle do tradycyjnego sklepu. Oferowane tam ryby mają jednak jeden duży minus – zwykle nawet od kilku dni znajdują się poza morzem czy jeziorem. Dlaczego? Bo najpierw są odławiane, później magazynowane, przewożone, znowu magazynowane, wykładane na półki i dopiero trafiają do naszego koszyka. To wszystko trwa, a w dodatku sprawia, że ryba traci smak. Czy można ją więc nazwać świeżą?

Na szczęście i na to znalazł się sposób – internet. Teraz wystarczy wejść na stronę internetowego sklepu www.dobreryby.pl i tam zamówić to, na co mamy ochotę. Wygodnie, szybko i bez wychodzenia z domu. Wybór jest naprawdę duży, a poza wieloma gatunkami ryb świeżych możemy też kupić ryby łowione i wędzone w dniu ich zamówienia czy przetwory rybne.

Bogactwo natury na Twoim stole

Wyobraźmy sobie jeden z najpiękniejszych i najczystszych regionów naszego kraju – Bory Tucholskie. Krystalicznie czyste powietrze i jeziora, liczne rezerwaty przyrody, niczym niezmącony spokój i natura. Nie bez powodu to miejsce nazywamy „zielonymi płucami” Polski. To właśnie tam znajduje się gospodarstwo rybackie, z którego stawów hodowlanych pochodzą ryby oferowane na stronie www.dobreryby.pl. W dodatku prosto stamtąd, w ciągu maksymalnie 24 godzin od odłowu trafiają do naszych rąk. Świeże i pyszne!

Jak to działa? Po wyłowieniu każdą rybę pakuje się w hermetyczne opakowanie, które następnie umieszcza się w pojemniku ze styropianu wraz z lodem w szczelnych woreczkach. Podczas przesyłki ryba znajduje się więc w starannie izolowanym „termosie”, dodatkowo zapakowanym w karton, co chroni ją w trakcie transportu i zapobiega rozprzestrzenianiu się zapachów. Taką paczkę kurier wiezie prosto pod wskazany adres – bez żadnych pośredników. Dzięki temu czas, jaki upływa od połowu do konsumpcji można skrócić do minimum. To sprawia, że ryba jest dużo smaczniejsza!

Sprawdź koniecznie na www.dobreryby.pl!

Wypróbuj przepis na śledzie po kaszubsku

Pyszna ryba - nie tylko od święta!