Okazuje się, że skórki banana świetnie sprawdzą się do surfinii. Odpadki te pozytywnie wpłyną na wzrost i rozwój rośliny. Dzięki nim wasze kwiaty będą pięknie wyglądać przez bardzo długi czas. Poniżej zdradzamy jak przygotować nawóz ze skórek od banana. 

Skórki z banana do surfinii – właściwości

Po zjedzeniu banana, zazwyczaj wyrzuca się jego skórkę. Mało kto wie, że ten kuchenny odpadek świetnie sprawdzi się jako składnik nawozu do surfinii. Okazuje się, że skrywa on w sobie fosfor, potas, wapń, a nawet kwas krzemowy. W związku z tym nie tylko poprawi kwitnienie roślin, ale także odstraszy mszyce. Ponadto ochroni te popularne kwiaty doniczkowe przed chorobami. Poniżej podajemy jak przygotować nawóz ze skórki z banana do surfinii. 

Skórki z banana do surfinii – jak zrobić z nich nawóz?

Żeby zrobić domowy nawóz do surfinii, należy przygotować tylko dwa składniki:

  • skórkę od banana,
  • wodę.

Skórkę od banana umyjcie. Najlepiej dodatkowo namoczyć ją przez ok. 15 minut, w roztworze wody z sodą. Dzięki temu usuniecie znajdujące się na nich substancje chemiczne. Następnie włóżcie ją do litrowego słoika i zalejcie odpadek ciepłą wodą. Całość zamknijcie przykrywką oraz odstawcie naczynie w ciemne miejsce na ok. 1-2 dni.

Po tym czasie należy rozcieńczyć mieszaninę wodą w proporcji 1:1. Nawóz jest gotowy i możecie podlać nim surfinie.

Nawóz ze skórki z banana do surfinii to prosty sposób na piękne i zdrowe rośliny. Rewelacyjnie sprawdzi się również do innych kwiatów doniczkowych. 

Jak przygotować nawóz w proszku?

Nawóz ze skórek z banana do surfinii możemy również przygotować w nieco inny sposób bez dodatku wody. Odpadki te należy wtedy dokładnie umyć, a następnie wysuszyć. Najlepiej wystawić je na słońce. Jednak równie dobrze sprawdzi się tutaj specjalna suszarka bądź zwykły piekarnik. Na końcu wysuszone skórki wystarczy pokroić na mniejsze kawałki i rozdrobnić w malakserze. Nawóz jest gotowy. 

Dwie łyżeczki nawozu w proszku wymieszajcie z ziemią w doniczkach. Czynność należy powtarzać raz na miesiąc. Wysuszone skórki z banana warto przenieść do suchego, czystego naczynia z pokrywką np. słoika. Przechowujcie je w zacienionym miejscu. Polecamy postawić je na półce w szafce.

Warto również zaznaczyć, że niektórzy przed zasadzeniem roślin w ogrodzie, zakopują w ziemi świeże skórki od banana. Okazuje się, że odpadki te rewelacyjnie użyźniają podłoże. Pamiętajcie jednak, żeby wcześniej dokładnie oczyścić odpadki.