Skompletowanie dekoracji stołu oraz pełnej zastawy stołowej wymaga nie tylko czasu, ale i budżetu. Warto więc zacząć poszukiwania idealnych naczyń, ozdób i akcesoriów z pewnym wyprzedzeniem. Najlepiej rozglądać się za aktualnymi promocjami i kupować wysokiej jakości zastawę w okazyjnej cenie. Najbliższa okazja do takich zakupów zbliża się wielkimi krokami. Szaleństwo Zakupów odbędzie się już 23-25 września. To największa akcja rabatowa, podczas której wiele sklepów oferuje zniżki na swoje produkty. Jeśli więc marzycie o pięknej zastawie, obrusie, serwetkach czy świecach, to idealny moment na zakupy! Zebraliśmy dla Was najkorzystniejsze oferty na piękną zastawę i dekoracje. Zobaczcie jak pięknie udekorować stół i gdzie szukać akcesoriów wysokiej jakości- w niskiej cenie!

Krok pierwszy - obrus

Dekorację stołu zacznijmy od nakrycia go pięknym obrusem. Najważniejsze, aby był czysty, wyprasowany i dopasowany do wymiarów stołu. Zbyt duży obrus będzie nieestetycznie zwisał, a przez to ograniczał komfort gości siedzących przy stole. Jeśli chodzi o wzór i kolorystykę, to jest to już kwestia indywidualna, zależna od estetyki pomieszczenia. Na oficjalne przyjęcia najbezpieczniej będzie wybrać klasyczną biel, natomiast podczas luźnych spotkań towarzyskich, możemy poszaleć z kolorami i wzorami.

Krok drugi - serwetki

Kolejnym niezwykle ważnym elementem nakrycia stołu są serwetki. Ich wybór powinien być dostosowany do powagi wydarzenia. Papierowe serwetki to praktyczny dodatek, ale przy oficjalnych kolacjach niestety nie obędzie się bez materiałowych serwetek w eleganckich obręczach. Miejsce serwetki znajduje się po prawej stronie talerza. Podczas luźnych, towarzyskich spotkań papierowe serwetki możemy też umieścić w serwetniku ustawionym na środku stołu.

Krok trzeci - zastawa

Podstawową zasadą, która niestety jest notorycznie łamana, jest podawanie kolejnych talerzy jeden po drugim. Tymczasem na stołach wciąż spotykamy piramidkę z trzech talerzy, ułożonych jeden na drugim. Podawajmy więc, żeby na stole ustawiać tylko po jednym talerzu, przeznaczonym na jedno konkretne danie. Jakie talerze wybrać? Klasyczny biały zestaw z porcelany to uniwersalny wybór, który sprawdzi się na każdą okazję. 

Krok czwarty - sztućce

Układ sztućców zależy od ilości serwowanych dań. Jeżeli planujemy tradycyjne 3-daniowe menu, powinniśmy ułożyć na stole widelec, nóż, łyżkę stołową oraz widelczyk i łyżeczkę deserową. Podstawową zasadą jest, aby ułożyć sztućce zgodnie z kolejnością ich używania, dlatego po prawej stronie talerza układamy łyżkę, a za nią nóż, natomiast z lewej strony układamy widelec. Ważne, aby nóż leżał ostrzem w kierunku talerza. Mały widelczyk i łyżeczkę do deseru układamy nad talerzem. Jeśli planujemy podać więcej dań, powinniśmy ułożyć również dodatkowe sztućce. Pamiętajmy jednak, że nie może być ich więcej niż 3 sztućce po każdej ze stron talerza.

Krok czwarty - kieliszki, szklanki i filiżanki

Jaki kieliszek podać do białego wina, a jaki do czerwonego? Kieliszki przeznaczone do poszczególnych rodzajów win różnią się kształtem, Do wina czerwonego wybieramy duże i pękate kieliszki. Szersza i większa powierzchnia naczynia sprawia, że trunek ma większy dostęp do powietrza. Sprawia to, że aromaty wina lepiej się uwalniają i są mocniej wyczuwalne. Z kolei kieliszki do wina białego powinny być znacznie smuklejsze i węższe, o kształcie tulipana. Mniejsza lampka na dłużej utrzymuje subtelny i delikatny aromat białych win. Dodatkowo wąska lampka sprawia, że schłodzone białe wina dłużej utrzymują niską temperaturę. Jeśli planujemy podać wino musujące, wybierzmy wąskie kieliszki o delikatnie rozszerzonej czaszy.

Jeśli natomiast planujemy podać ciepłe napoje, zadbajmy o piękny serwis kawowy oraz cukiernicę i mlecznik. Te elementy sprawią, że zwykłe wspólne wypicie kawy czy herbaty stanie się wyjątkowym rytuałem.

Krok piąty - nastrój i zapach

Kiedy mamy już nakryty stół, a na nim elegancką zastawę i szkło, czas pomyśleć o stworzeniu atmosfery. Aby podkreślić pięknie zastawiony stół, najlepiej oświetlić go światłem nastrojowych świec. Wybierzmy więc pachnącą świecę w eleganckim opakowaniu i postawmy ją na środku stołu. Delikatnie tlący się płomień zapewni niesamowity nastrój, a piękny zapach dopełni przytulną atmosferę.

Krok szósty - kwiaty

Na stole zawsze mile widziane są też świeże kwiaty. Okazały bukiet, umieszczony w estetycznym wazonie, to piękny akcent dekoracyjny i swoista kropka nad i w dekoracji stołu. Świeże kwiaty dodadzą uroku pięknie zastawionemu stołowi, a także rozniosą w pomieszczeniu piękny delikatny zapach, idealne współgrający z aromatem świec. Jakie kwiaty wybrać? To już w pełni kwestia gustu. Jeśli jednak szukamy pewniaka, najlepiej sprawdzą się jasne kwiaty, na przykład eleganckie białe róże.