Stojak na ręcznik papierowy wydaje się małym gadżetem, czymś bez czego można się spokojnie obejść. Tymczasem jest to rzecz, która może znacznie ułatwić nam kuchenne prace, a przy okazji być kuchenną ozdobą.

Stojak na ręcznik papierowy – na co zwracać uwagę?

Stojak na ręczniki papierowe przede wszystkim powinien być stabilny. Niby jest to oczywiste, ale zwłaszcza w przypadku plastikowych stojaków może okazać się, że łatwo je przewrócić. Wybierzmy stojak, który ma stabilną, szeroką podstawę i nie jest bardzo lekki. Weźmy pod uwagę, że rolka papieru i tak nieco go obciąży, ale sam stojak również musi swoje ważyć.

Ważne jest również, żeby rolka papieru umieszczona na stojaku nie mogła się sama rozwinąć. Stojak powinien mieć taki kształt, by dawało się go dopasować do różnych rolek ręcznika papierowego.

Ręcznik przydaje się w kuchni do różnych rzeczy. Dobrze wchłania wodę i inne płyny, dlatego możemy wyczyścić nim blat lub wytrzeć dłonie. Co więcej, świetnie sprawdzi się do osączania z tłuszczu kotletów czy słodkich przysmaków, np. pączków. Możemy też wykorzystać go do wycierania naczyń. Najlepiej wybrać ręcznik papierowy, który jest podzielony na mniejsze części. Dzięki temu łatwiej oderwiemy kawałek, nie będziemy też zużywać papieru za dużo.

Stojak na ręcznik kuchenny powinniśmy postawić w miejscu, do którego łatwo będzie nam sięgać. Postawmy go na kuchennym blacie lub koło zlewu – z pewnością się przyda! Możemy też zamknąć stojak na ręcznik kuchenny w szafce, jeśli używamy go stosunkowo rzadko.

Stojak na ręcznik papierowy – klasyczny lub designerski

W przypadku stojaka na ręcznik, podobnie jak innych sprzętów kuchennych, najważniejsza jest funkcjonalność. To ona powinna stać zawsze na pierwszym miejscu, dopiero później zwracajmy uwagę na wygląd stojaka.

Stojak na ręcznik papierowy może być bardzo prosty i składać się tylko z podstawki i rurki, na którą nasuwamy papier. Może też zawierać dodatkowy zaczep, który umożliwi łatwe odrywanie kawałków papieru. Często stojaki zaopatrzone są również w antypoślizgowe podstawki.

Jaki stojak na ręcznik papierowy wybrać? Najtańszym wyborem będzie stojak z plastiku. Plastik jest stosunkowo trwały, poza tym nie niszczy się pod wpływem wody. Stojak z plastiku dzięki lekkości materiału, z którego jest wykonany może jednak być niestabilny. Jeśli chcemy, żeby stojak był dekoracją kuchni kupmy taki z zabawnymi akcentami, w sklepach znajdziecie ich całkiem sporo. Stojak na ręcznik papierowy może być wykonany także z drewna lub stali nierdzewnej. Stojak ze stali jest bardzo funkcjonalny, zwykle cięższy i bardziej stabilny od plastikowego. Poza tym wygląda na tyle neutralnie, że sprawdzi się w każdym wnętrzu. Stojak drewniany z kolei to opcja dla fanów rustykalnych klimatów. Drewno warto przed użyciem zaimpregnować, na przykład smarując olejem. Dzięki temu woda nie zniszczy drewna. Ciekawym wyborem będzie stojak ceramiczny.

W sklepach znajdziemy też designerskie stojaki na ręcznik papierowy. Mogą być wykonane na przykład z marmuru lub konkretnego rodzaju drewna, niektóre mają złoconą rurkę lub dekoracyjne elementy ze skóry. To, jaki stojak na ręcznik papierowy wybierzemy zależy także od wyglądu naszej kuchni – kupmy taki, który będzie do niej pasował.

Stojak na ręcznik papierowy – a może inne rozwiązanie?

Może się zdarzyć, że na naszym kuchennym blacie nie będziemy mieć miejsca na stojak na ręcznik papierowy. W małych kuchniach szkoda zagracać blat – w końcu będziemy potrzebować go do krojenia, siekania i mieszania.

Jakie inne rozwiązania możemy zastosować? Ręcznik możemy powiesić. Wieszak na duży ręcznik papierowy umieszczamy pod szafkami lub z boku szafek. Innym sposobem jest użycie uchwytu na ręczniki kuchenne. To mniejsza wersja wieszaka, którą możemy przymocować na przykład do kuchennych kafelek.