Podróże bardzo często kojarzą nam się z jedzeniem. W końcu nowe smaki to coś, co sprawia, że każdy wyjazd staje się dużo atrakcyjniejszy. Nie musicie jednak daleko wyjeżdżać – w duchu staycation odkrywajcie lokalne knajpki i przygotowujcie jedzenie w domu. A wiecie co jest najlepsze w akcji staycation? Że w gruncie rzeczy możecie działać zgodnie z jej duchem przez cały rok! Jak odkrywać nowe smaki, nie wyjeżdżając?

Zamów pyszne jedzenie do domu

To zdecydowanie najprostsza opcja. Wystarczy, że wyszukacie interesującą was restaurację w internecie, skorzystacie z aplikacji dostawców jedzenia czy zadzwonicie bezpośrednio do lokalu i zamówicie jedzenie. W dobie pandemii nawet restauracje, które wcześniej nie dowoziły jedzenia, przystosowały się do sytuacji i oferują swoje dania w dostawie. Możemy więc zamówić japoński ramen czy pizzę neapolitańską. Co więcej, również restauracje fine diningowe nierzadko dowożą swoje potrawy do domu – elegancka kolacja we własnym salonie z fantastycznym jedzeniem jest więc na wyciągnięcie ręki!

Odwiedź nową restaurację

Staycation oprócz tego, żeby z wielu atrakcji korzystać w domu, zakłada także poznawanie własnego miasta i okolicy. W atmosferę innego kraju może szybko przenieść nas wizyta w tematycznej restauracji. Knajpy z kuchnią azjatycką coraz częściej przypominają uliczne bary spotykane w Chinach czy Wietnamie, pizzę i makaron zjemy z włoskimi widokami w tle, a sposób podawania małych przekąsek do wina czy piwa przypomni nam Hiszpanię i tapas. Zróbcie coś innego niż zwykle i odwiedźcie restaurację, w której jeszcze nie byliście – nie musi być nowo otwarta, ważne, żeby była nowa dla was. Porozmawiajcie z szefem kuchni, zapytajcie o produkty i historię dań. To może być naprawdę ciekawe doświadczenie.

Zrób danie, którego nigdy wcześniej nie robiłeś

Przyrządzenie dania, którego nigdy wcześniej nie próbowaliśmy z pewnością będzie sporym wyzwaniem. Ale może już najwyższy czas odkurzyć zbierane latami książki kucharskie i sprawdzić, co się w nich kryje? Większość produktów potrzebnych do nawet najbardziej wymyślnych przepisów można z powodzeniem znaleźć w sklepach z żywnością z całego świata, więc tym nie musicie się martwić.

Nie czujecie się zbyt pewnie w kuchni, ale mimo to chcielibyście spróbować? Być może dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie gotowego zestawu półproduktów, które w warunkach domowych poddamy obróbce termicznej. Co więcej, takie zestawy, na przykład makaron, sos i dodatki, można zamówić z ulubionej restauracji i przyrządzić zgodnie z załączoną instrukcją – wyzwaniem niech będzie ułożenie poszczególnych elementów na talerzu dokładnie tak jak w restauracji.

Zaplanuj wycieczkę

Na co dzień skupiamy się na pracy, a na urlop wyjeżdżamy w dalekie kraje, dlatego ciągle brakuje czasu, by odkrywać, co do zaoferowania ma nasze miasto. Zgodnie z hasłem „Bądź turystą w swoim mieście”, warto zaplanować sobie całodniową wycieczkę po okolicy. Być może jest jakaś dzielnica lub muzeum, które zawsze chcieliście odwiedzić? A może niedaleko waszego domu jest las, do którego możecie wybrać się na jagody czy grzyby? Albo jezioro, w którym można łowić ryby? Możecie zaplanować miejskie atrakcje albo wręcz przeciwnie, poszukać ciekawych miejsc poza miastem. 

Rozwiń swoją pasję 

Albo znajdź sobie nową! Jest tyle ciekawych rzeczy, których można się nauczyć – od lepienia ceramiki po pieczenie pizzy. Zapisz się na warsztaty lub kurs, na naukę nigdy nie jest za późno. Co ciekawe, niektóre studia kulinarne prowadzą warsztaty gotowania online – wszystkie produkty zostają dostarczone pod twoje drzwi, a prowadzący na ekranie komputera czy telefonu pokazuje, co z nimi zrobić. 

Staycation to idealna opcja na urlop w mieście, ale także po prostu na weekend. A ponieważ nie wymaga specjalnych wcześniejszych przygotowań, możecie podejmować różne aktywności nie tylko w wakacje!