Sok żurawinowy jest nie tylko zdrowy, ale ma też fantastyczny smak: orzeźwiający, kwaśny, wyrazisty, cierpki i słodki naraz.    Z żurawiny można zrobić również dżemy, konfitury, sosy i bakalie, bez których trudno sobie wyobrazić świąteczne potrawy i wypieki. 

Właściwości żurawiny 

Żurawina jest pełnym wartości owocem. W medycynie ludowej sok żurawinowy był wykorzystywany jako środek na reumatyzm, zapalenia śluzówek, przeziębienia, anginę, zatrucia pokarmowe oraz... lekkie zatrucia czadem. Sok z żurawiny był stosowany do przemywania ran zagrożonych zakażeniem. Sok z żurawiny działa też antygrzybiczo i zawiera dużo antyoksydantów chroniących nas m.in. przed chorobami układu krążenia, cukrzycą, chorobami reumatycznymi, a nawet niektórymi rodzajami nowotworów. Żurawina i jej przetwory, a zwłaszcza sok z żurawiny, są w pełni bezpieczne nawet dla małych dzieci i kobiet w ciąży oraz karmiących. 

Żurawinowe wariacje smakowe 

Oprócz tego, że żurawina jest świetnym antybiotykiem, jest również idealnym dodatkiem do wielu potraw. Sok z żurawiny do herbaty sprawi, że będzie jeszcze smaczniejsza. Do obiadu można również wypić sam sok żurawinowy. Co prawda jest on bardzo kwaśny, dlatego warto dodać odrobinę cukru do smaku. Krakersy z żurawiną, pasztet z żurawiną i wiele innych przepisów z dodatkiem żurawiny z łatwością zrobi każdy. A długi czas spędzony w kuchni wynagrodzi smak tych dań. Sok żurawinowy jest bardzo cennym składnikiem wielu potraw i napojów. Często zdarza się tak, że mięso gotowane jest w wywarze z dodatkiem soku z żurawiny, co dodaje potrawie dodatkowego i niepowtarzalnego aromatu żurawinowego. Walory smakowe to jedno, a właściwości odżywcze, jakie ma sok z żurawiny, to drugie. Sprawia to, że żurawina jest tak wyjątkowym i pożądanym owocem i w kuchni, i w apteczce. 

 

 
Na co trzeba zwracać uwagę, kupując sok z żurawiny 

Producentów soków na polskim ryku jest mnóstwo. Dlatego zanim kupimy sok z żurawiny, musimy zwrócić uwagę na jego skład. Ważne jest, by sok żurawinowy nie posiadał w sobie żadnych zagęszczaczy, słodzików oraz konserwantów. Często zdarza się, że słodzony i z konserwantami sok z żurawiny jest smaczniejszy. Niestety nie idzie to w parze z jego właściwościami. Najlepiej, żeby pochodził od sprawdzonych producentów. Wykonanie jest bardzo proste, dlatego sok z żurawiny możemy zrobić samodzielnie w domowym zaciszu! 

 

Myślę, że teraz każdy będzie chętnie sięgał po żurawinę w sklepie lub na bazarku, dodawał do wielu potraw i robił z niej przetwory.