Pantone co roku wybiera kolor, który będzie najmodniejszy. W 2017 postawili na „greenery”, czyli soczystą zieleń. Wnętrza, moda, design czy branding – w wielu dziedzinach się zazieleni. Także w trendach kuchennych!

Zielony jest eko

Zieleń to symbol ekologii, dlatego szczególnie przypadł nam do gustu. Oznacza także nowy początek. Moda na zieleń może być świetnym pretekstem do promowania zdrowego i odpowiedzialnego stylu życia! Zdrowa dieta, życie w zgodzie z naturą i domowy warzywnik – budujmy swoje szczęście drobiazgami.

Kojąca zieleń

Soczysta zieleń to kolor, który relaksuje. Zielone poduszki w mieszkaniu, sukienka w kolorze trawy lub oryginalna zastawa – takie drobiazgi sprawią, że nie tylko będziemy na czasie, ale też  w lepszym nastroju. Szczególnie, gdy dużo pracujemy przy komputerze, warto otaczać się zielenią – najlepiej naturalną w postaci roślin. Szczególnie popularne we wnętrzach są kaktusy i sukulenty. Najlepiej prezentują się w pomieszczeniach w stylu skandynawskim lub minimalistycznym.

Zieleń w kuchni

Ten trend ma także wpływ na to, co mamy na talerzu. Kompozycje z zielonych warzyw mogą smakować wyśmienicie! Sałaty, awokado, ogórki, nacie… wariacje z ich wykorzystaniem będą się pięknie prezentować i dostarczać nam mnóstwo witamin.  Zielone talerze ożywią nasze kompozycje i sprawią, że kolory będą jeszcze bardziej wyraziste. Taki sposób serwowania sałatek czy deserów to podpowiedź nie tylko dla foodies, którzy uwielbiają uwieczniać swoje potrawy na zdjęciach. W końcu jemy także oczami!

Zobacz również: co kolor jedzenia mówi o jego właściwościach?