Można się tu poczuć jak w raju. Bajeczne krajobrazy, słońce, cudowne plaże. A do tego gościnni mieszkańcy i wspaniała kuchnia grecka. Znaleźć w niej można wpływy zarówno greckie czy tureckie, jak i brytyjskie.

 

Na biesiadę warto poświęcić czas i koniecznie zamówić meze, czyli małe porcje wszystkiego,

co znajduje się w tawernie. Na początek podawana jest sałatka z serem feta, do tego zielone i czarne oliwki z czosnkiem, ziołami lub sokiem z cytryny oraz chrupiący wiejski chleb. Potem pojawiają się miski i miseczki z sosami z warzywami i przyprawami. Dołączają do nich zalatina oraz moungra, marynowane

kapary i kalafior. Nie może też zabraknąć mięsnych kuleczek keftedes, cebulowego gulaszu stifado, szaszłyków, zapiekanki psito... Ale choćby stół już się uginał od jedzenia, nie sposób wyobrazić sobie cypryjskiej uczty bez sera halloumi. Ten specjał z koziego mleka smakuje wybornie bez dodatków, a zapiekany jest wprost niewiarygodnie pyszny.

Każda tawerna ma swój niepowtarzalny klimat i swoje menu. Piękne widoki wokół sprawiają, że uczty są rozkoszą nie tylko dla podniebienia, ale też dla oczu. Przemierzając wyspę – od gór Trodos po kurorty położone wzdłuż południowgo wybrzeża: Ayia Napa, Larnaka, Paphos, Limassol – wszędzie można zjeść potrawy pachnące ziołami, dobrze przyprawione, ale nie za ostre.

Warto wybrać się tu w podróż.

Zobacz także:   Ser halloumi i kuchnia cypryjska dla każdego