Dieta wegetariańska uważana jest za zdrowszą i bardziej sprzyjającą utrzymaniu dobrej sylwetki niż dieta mięsna. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób się na nią decyduje. Są jednak tacy, których przed zmianą żywienia powstrzymuje brak substytutów mięsa lub ich niska dostępność. Na szczęście wraz z coraz większą popularnością diet roślinnych pojawiają się coraz nowsze zamienniki mięsa. Jednym z nich jest właśnie wegańskie mięso mielone.

Wegańskie mięso – jak smakuje?

Wegańskie mięso mielone możemy kupić w formie gotowych burgerów lub jako prostokątny kawałek przypominający  mięso zwierzęce, które najczęściej spotykamy właśnie w tej formie. Po rozpakowaniu nie ma wydziela zbyt intensywnego zapachu, co zmienia się, gdy wrzucimy je na patelnię. To właśnie wtedy wegańskie mięso zaczyna przypominać mięso wołowo-wieprzowe.

Podobne jest także w teksturze i konsystencji, gdy weźmiemy pierwszy kęs. Soczystość i miękkość naprawdę niewiele różni się od mięsa zwierzęcego. W zależności od tego, jakich przypraw użyjemy, możemy smak modyfikować i jeszcze bardziej zbliżyć się do tradycyjnego smaku mięsa mielonego.

Wegańskie mięso – co możemy przygotować?

Wegańskie mięso mielone może być użyte wszędzie tam, gdzie normalnie użylibyśmy mięsa zwierzęcego. Na dobrą sprawę ogranicza nas tylko nasza kreatywność!

>>> Jeżeli chcecie znaleźć sprawdzone przepisy z dodatkiem wegańskiego mięsa mielonego, zajrzyjcie do galerii! <<<