Dla osób zafascynowanych kuchnią japońską książka „Ramen w domu” będzie interesującym przewodnikiem po azjatyckim daniu. Na początek zostaliśmy oprowadzeni przez wywary i sosy tare. Od podstawowych czystych bulionów na bazie kurczaka, aż po bardziej zaawansowane wywary z miso. Następnie zostajemy zapoznani z rodzajami ramenu. Dla nowicjuszy zaskakujące będzie, że ramen to nie tylko określenie na japońskie danie, ale też słowo oznaczające makaron. Nawet smakosze ramenu mogą być zdziwieni tym faktem. Ostatnim, ale nie mniej ważnym rozdziałem są dodatki. Tutaj znajdują się specjały, które nadają charakterystyczny wygląd ramenowi. Na przykład wieprzowe chashum, chashu z kurczaka, jajka ajitama, marynowane pędy bambusa albo grzyby kikurage (po polsku znany jako uszak bzowy). Kolejne rozdziały dotyczą typów ramenu. Na koniec Brian MacDuckston wspomina o składnikach, które nadają ramenowi oryginalnego, japońskiego kolorytu.

„Ramen w domu” to nie jedynie instruktaż, jak w domowym zaciszu zrobić japońskie danie z makaronem, ani lista sprzętów koniecznych do przygotowania ramenu. Zostajemy zapoznani z filozofią stojąca za przygotowaniem tego wyjątkowego posiłku. Dowiadujemy się między innymi, że ramen sprzyja kontemplacji i powinien być gotowany w niespieszny sposób. Co ciekawe, w Japonii ramen otoczony jest pewnego rodzaju kultem. A układanie składników w misce jest pełne pietyzmu. Publikacja zawiera sugestywne zdjęcia oraz przekazuje wspomnienia Briana MacDuckstona w formie opowieści. Dzięki tej książce zostaje nam przekazana namiastka skupienia, z jakim powinien być przygotowywany ramen. „Ramen w domu” uświadamia nam, że jest to danie wymagające uważności i precyzji.

Książka „Ramen w domu” to świetna propozycja dla miłośników kuchni japońskiej, ale także stawiających w niej pierwsze kroki. Zatem ugotujcie gar parującego ramenu, zaproście znajomych i wyruszcie w podróż po azjatyckich smakach.

Ocena: