Gotowanie z produktów, które mamy w lodówce to z pewnością podejście sprzyjające ekologicznemu myśleniu oraz rozwijające kulinarną wyobraźnię. W końcu z ugotowanej kaszy gryczanej można przyrządzić pożywne kotlety, a z sosu pomidorowego do pizzy - zupę pomidorową. Na deser warto z dojrzałych bananów przygotować ciasto bananowe. Wiele przepisów w duchu zero waste opiera się na kreatywności i dokładnym rozważeniu, jak ugotować „coś z niczego”.

Plan na zakupy i gotowanie

Po pierwsze: warto dokładnie przemyśleć i zaplanować zakupy. Najlepiej wybrać się z przygotowaną listą zakupów i trzymać się tego, co zostało zapisane. Przy robieniu listy warto uwzględniać zawartość lodówki i domowej spiżarni. Sprawdzić, czego brakuje, a czego jest w nadmiarze. Produkty o krótkim terminie ważności albo składniki, których w najbliższym czasie upłynie czas przydatności do spożycia, warto ustawić na początku szafek lub lodówki.

Po drugie: myślenie o gotowaniu z wcześniej przygotowanych składników będzie łatwiejsze, jeśli mamy odpowiedni, praktyczny sprzęt w kuchni. Marka Tefal wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnych pań i panów domu, którzy rządzą w kuchni. W ofercie ma m.in. wygodne blendery ręczne czy patelnie. Posiadając blender ręczny przygotowanie sycącej zupy krem z warzyw zajmie dosłownie chwilę. Blender pozwoli również przygotować koktajle smoothie z dojrzałych owoców. W szczególności w sezonie wiosenno-letnim, gdy pojawiają się truskawki, jagody, maliny warto mieszać je z jogurtem tworząc sycące musy. Wspomniane już banany idealnie smakują jako baza do prostych wegańskich lodów. Warto wiedzieć, że gdy zabraknie nam pomysłów, to marka Tefal przychodzi nam z pomocą.

Przepis na oszczędne gotowanie

Oferta Tefal na wiosnę 2020 to gratka dla fanów sprytnego wykorzystania produktów w kuchni. Do zakupu sprzętu dodawana jest gratis książka z przepisami w stylu „zero waste”. Znajdziecie w niej proste przepisy, które nauczą niemarnowania i bardziej gospodarnego myślenia. Wszystko w zależności od pory roku, a także rodzaju posiłku. Do wyboru, do koloru na wiosenne śniadanie, letni podwieczorek czy jesienny obiad. Ponadto książka „Zrób więcej, marnuj mniej” zawiera porady, jak zmienić nawyki i bardziej odpowiedzialnie przygotowywać posiłki. Dodatkowo nie zabrakło w niej wskazówek, jak dbać o dietę i planować posiłki. Świetnym przykładem są pancakes z dojrzałych bananów. Placuszki mogą być zapakowane jako przekąska na drugie śniadanie albo stanowić słodkie małe co nieco dla dzieci. A gdy już ugotujemy, to dostajemy garść informacji, w jaki sposób prawidłowo przechowywać danie. Ekologiczne podejście ściśle związane jest z myśleniem ekonomicznym. Zjadając smaczne resztki mniej wyrzucamy, ale też mniej tracimy pieniędzy z domowego budżetu.