Początki Państwa Polskiego, Św. Wojciech, poznańska gwara czy Stary Browar. To tylko część z haseł, które można wymienić, omawiając Wielkopolskę i kuchnię wielkopolską. Zacznijmy od początku. Województwo wielkopolskie położone jest w środkowo-zachodniej części Polski i to właśnie z tym regionem najsilniej związane są początki państwa polskiego. Gniezno uznawane jest za pierwszą stolicę Polski. Znajduje się tu jedna z najstarszych katedr w kraju, która jest miejscem koronacji polskich królów i to właśnie w niej przechowywane są relikwie patrona Polski Św. Wojciecha. Dzisiaj jednak w Wielkopolsce prym wiedzie Poznań - stolica województwa. Czym może się pochwalić to miasto nad Wartą i czym przyciągnąć turystów?

Poznań – zwiedzaj i smakuj stolicę Wielkopolski

Z całą pewnością trzeba pamiętać o renesansowym Ratuszu z trykającymi się w południe koziołkami, jedynym w polskich zbiorach obrazie Claude Moneta - Plaża w Puurville, który znajduje się w Muzeum Narodowym, a także rynku z urokliwymi kamieniczkami w stylu barokowym. Najstarszą zaś część Poznania stanowi Ostrów Tumski. Stolica Wielkopolski to również Stary Browar, uznany w 2005 roku przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych za najlepsze centrum handlowe średniej wielkości na świecie. Na pewno słyszeliście również o gwarze poznańskiej. A co wiyncy? (A co więcej?). Zarówno Poznań, jak i cały region Wielkopolski jest mi dobrze znany. To właśnie tutaj się urodziłem i wychowałem. Stąd również pamiętam wyjątkowy smak cudownych regionalnych potraw.

To, co najsmaczniejsze w Wielkopolsce

W Wielkopolsce najcenniejsze w kuchni są pyry, pyry i jeszcze raz pyrki. Pyry to nic innego jak ziemniaki. Pyra upowszechniła się na wielkopolskich stołach w XVIII wieku, za panowania Króla Augusta III Sasa. To właśnie w tym regionie Polski największą popularnością cieszy się ta przepyszna bulwa. Z niej przyrządza się tutaj słynne pyry z gzikiem - ziemniaki z białym serem przyrządzanym ze śmietaną i cebulą lub szczypiorkiem doprawionym solą i pieprzem. Natomiast plyndze to poznańska odmiana placków ziemniaczanych najczęściej podawanych na słodko posypane cukrem.

Poznaniacy zajadają się również szagówkami znanymi w Polsce jako kopytka. Nazwa poznańskich szagówek pochodzi od sposobu ich krojenia "na szagę", co w gwarze Wielkopolskiej oznacza "na ukos". Oprócz dań przyrządzanych z mąki i ziemniaków równie znane i lubiane są w Poznaniu zupy. „Ślepe ryby” - czyli postna zupa ziemniaczana bez dodatku mięsa; czernina czyli czarna polewka - przyrządza się ją na wywarze z kości i podrobów gęsi lub kaczki wraz z dodatkiem świeżej krwi, zaprawionej octem; zupa parzybroda (parzycha) - zupa z młodej kapusty z dodatkiem podsmażonego boczku.

Rogale świętomarcińskie, czyli Wielkopolska na słodko

Jak poznaniacy osładzają sobie życie? Najbardziej znanym poznańskim zwyczajem jest pieczenie na św. Marcina (11 listopada) rogali świętomarcińskich, nadziewanych masą z białego maku z migdałami, orzechami, skórką pomarańczową i rodzynkami. W 2009 roku rogale stały się produktem certyfikowanym przez Unię Europejską i tym samym tylko certyfikowane przez poznańską Izbę Rzemieślniczą cukiernie mogą piec „legalne” rogale. Te najlepsze znajdziecie właśnie w Poznaniu. Myślę, że warto spróbować i ocenić, skąd się wziął ich zawrotny sukces w świecie kulinarnym. Z ciekawostek: poznaniacy każdego 11 listopada, w dniu św. Marcina, zjadają średnio 600 ton tego przysmaku! To musi być pyszne. Rogale są dostępne w Poznaniu przez cały rok, chociaż największą ich liczbę znajdziemy właśnie na święcie Św. Marcina.

Odnotować wypada, że w Poznaniu znajduje się Rogalowe Muzeum, które jest żywym centrum poznańskich tradycji i kultury. Mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami.

Mieszkańcy Poznania oprócz rogali zajadają się również innymi słodkościami. Faworki to obowiązkowa pozycja podczas podkoziołka, czyli poznańskiego tłustego czwartku. Ciasto na faworki wyrabia się z mąki, żółtek, kwaśnej śmietany i octu. Z rozwałkowanego ciasta wycina się paseczki i nacina pośrodku, by stworzyć charakterystyczny kształt warkocza. Ciasto wrzucamy na rozgrzany olej, a po usmażeniu i odsączeniu z tłuszczu posypujemy cukrem pudrem.

Nie można zapominać o sznekach z glancem, czyli drożdżówkach polanych lukrem. Szneki zazwyczaj nadziewane są makiem, serem lub owocami. Tradycyjne słodkie wypieki z Wielkopolski to również rura poznańska – wypiekana z ciasta piernikowego na miodzie. Wyróżnia je ciemnobrązowa barwa, kruchość i miodowy smak. Najczęściej sprzedawane są z okazji Wszystkich Świętych w okolicach cmentarzy, w oktawie Bożego Ciała lub na lokalnych odpustach.

Kuchnia wielkopolska – moc smaku!

Kuchnia wielkopolska jest bardzo bogata i obszerna w swej prostocie. Przybliżyłem te najbardziej znane i lubiane przez poznaniaków pozycje. Zachęcam wszystkich do odwiedzin Poznania i okolic oraz skosztowania regionalnych specjałów. Dziś znajdziemy je w wielu restauracjach, a ich podanie wzbudzi nasz zachwyt. A żeby nie było, że godom pierdoły trzebno rug cug fyrnąć do Poznania. (Żebyście nie myśleli, że opowiadam bzdury to raz dwa musicie wpaść do Poznania).