Dzięki pszczołom możemy wzbogacać swoje potrawy nie tylko o wiele rodzajów miodów, ale także o pyłek kwiatowy – bogate źródło białka.

Pyłek pszczeli, czyli tak zwane obnóża, to pyłek kwiatowy zmieszany z nektarem. Pszczoły zbierają go i formują w małe kulki, które następnie ulegają wysuszeniu. W takiej formie, trafiają w nasze ręce. Słoiki bądź saszetki z kolorowymi kuleczkami są zawsze obecne na ekologicznych i lokalnych targach, jarmarkach i świętach miodu. Znajdziemy je także w sklepach w działach ze zdrową żywnością. 

Superskład 
Przez niektórych pyłek kwiatowy zaliczany jest nawet do „superfood”, czyli superżywności. A to dzięki jego bogatemu składowi i dobroczynnemu wpływowi na organizm. Obnóża mogą się pochwalić zawartością aż 250 różnych związków chemicznych. Znajdziemy w nim sporo białka – 32 aminokwasy, składniki mineralne, witaminy A, E, C, PP, D i z grupy B, olejki eteryczne, antybiotyki i enzymy. 

Przede wszystkim, pyłek kwiatowy działa detoksykacyjnie i wspomaga funkcjonowanie wątroby. Osłania jej tkanki i przyspiesza regenerację. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwmiażdżycowe, obniża poziom lipidów. Poprawia również samopoczucie, zmiesza nerwowość i rozdrażnienie i skutki długotrwałego stresu. Reguluje działanie układu trawiennego.

Roślinna kuchnia
Pyłek kwiatowy będzie świetnym uzupełnieniem roślinnej kuchni i cennym źródłem białka dla wegetarian i wegan. Drobinki możemy dodawać do warzywno-owocowych koktajli i smoothie, proteinowych i zbożowych batonów, pralin i wegańskich kulek mocy, a także czekoladowych ciast, śniadaniowych granoli, twarożków i innych dań. Po prostu eksperymentujcie. Pyłek dobrze jest rozdrobnić przed spożyciem, co ułatwi przyswajanie cennych składników. 

Należy pamiętać, że nie powinny go spożywać osoby uczulone na pyłki kwiatowe!

Zobacz też: moringa - superfood do zaparzenia w domu