Soki z wyciskarki: jak łączyć, a jak nie łączyć składników?

Podczas przygotowywania soków wyciskanych należy skupić się nie tylko na smaku poszczególnych składników, lecz także takich aspektach, jak zawarte w nich wartości odżywcze oraz czynniki wpływające na ich przyswajalność. Kwestia ta jest szczególnie ważna w przypadku takich witamin, jak A, D, E i K. Do ich przyswojenia konieczne jest bowiem dodanie tłuszczu, ponieważ nie rozpuszczają się one w wodzie. Z tego powodu, jeśli używasz owoców lub warzyw zawierających takie witaminy, do soku dodaj awokado lub łyżkę oliwy z oliwek.

Soki wyciskane wymagają kojarzenia wielu zasad dotyczących wzajemnego oddziaływania konkretnych składników. Pierwszą z nich jest powszechnie znana zależność pomiędzy pomidorem a ogórkiem. Ogórki zawierają bowiem askorbinazę, która rozkłada witaminę C zawartą w pomidorze. Rozwiązaniem tego problemu może być dodanie do koktajlu soku z cytryny, który zneutralizuje negatywny wpływ tego enzymu na wartości odżywcze zawarte w pozostałych składnikach. Korzystnym połączeniem jest natomiast pomidor i brokuły, które razem są w stanie neutralizować i usuwać wolne rodniki z organizmu.

Kolejną ważną zasadą podczas tworzenia soków wyciskanych jest łączenie składników zawierających żelazo z witaminą C, która w znaczny sposób wspomaga jego wchłanianie. Z tego powodu buraki, szpinak lub pietruszkę warto zestawiać z cytrusami, pomidorami bądź kiwi.

Szpinak, rabarbar i szczaw utrudniają wchłanianie wapnia, sodu i potasu, dlatego soki wyciskane z ich wykorzystaniem powinny zawierać składniki bogate w większą ilość tych minerałów. Dobrym pomysłem może być dodanie jogurtu naturalnego, selera naciowego, soku z cytryny lub pomarańczy.

Podczas przygotowywania soków z wyciskarki warto pamiętać również o tym, że przyswajalność magnezu z pożywienia jest stosunkowo niska, dlatego suszone owoce bogate w ten pierwiastek powinno się łączyć z nasionami i orzechami. Mogą to być zarówno pestki dyni, jak i zwykłe masło orzechowe 100%.

Przepisy na soki odchudzające z wyciskarki

Grejpfrut i jabłko

Pierwszym przepisem na soki wyciskane o działaniu odchudzającym w naszym zestawieniu jest połączenie grejpfruta i jabłka. Do takiej mieszanki, którą z łatwością wykonasz za pomocą domowej wyciskarki, można dodać również pietruszkę wraz z natką i garść winogron.

Marchewka, seler i szpinak

Sok odchudzający może również stanowić połączenie marchewek, selera, natki pietruszki oraz szpinaku. Jest to w pełni warzywna mieszanka o stosunkowo niskiej liczbie kalorii. Dla osób, które wolą znacznie bardziej wyraziste smaki, dobrą opcją może być również dodanie sosu tabasco lub ostrej papryki. W tym przypadku należy jednak zachować umiar.

Ogórek, seler i jabłko

Kolejnym przepisem na sok odchudzający jest mieszanka ogórka, selera naciowego i jabłka. Taką kompozycję warto również wzbogacić o sok z cytryny ze względu na działanie enzymów zawartych w ogórku. Doskonałym dodatkiem do tego zielonego połączenia może być również pietruszka.

Pomarańcze, truskawki i grejpfrut

Soki z wyciskarki mogą bazować również na połączeniu różnych gatunków cytrusów z nieco innymi owocami. Przykładem takiej mieszanki jest napój składający się z pomarańczy, grejpfruta, truskawek i banana. Kompozycję można wzbogacić również o mandarynki lub pomelo.

Przepisy na soki odmładzające z wyciskarki

Pomarańcze, marchewki i jabłko

Jednym z najpopularniejszych soków odmładzających jest mieszanka pomarańczy, marchewek i jabłek. Do takiego połączenia należy również dodać cytrynę oraz opcjonalnie miód lub imbir. Ostatnie dwa składniki sprawią, że napój będzie znacznie słodszy i bardziej aromatyczny.

Burak, seler i brzoskwinie

Kolejną propozycją na sok wyciskany o działaniu odmładzającym jest połączenie buraka, brzoskwini i selera naciowego. Jeśli chcesz, do napoju możesz dodać również świeżego ogórka. Natomiast brzoskwinię można zastąpić innym owocem o podobnych właściwościach.

Jarmuż, awokado i pomidor

Przepisy na sok z wyciskarki o działaniu odmładzającym mogą obejmować również same warzywa. Świetnym pomysłem jest wykonanie standardowego soku pomidorowego połączonego z jarmużem i awokado, które pomoże we wchłanianiu witaminy K. Jeśli chcesz, ostatni składnik możesz zastąpić oliwą z oliwek.

Kiwi, jabłko i cytryna

Doskonały pomysł na walkę ze zmarszczkami to połączenie dojrzałego, słodkiego kiwi, cytryny i jabłka. Taka mieszanka redukuje działanie wolnych rodników, dzięki czemu skóra starzeje się znacznie wolniej. Napój należy jednak pić minimum 3 razy w tygodniu, aby zobaczyć oczekiwane rezultaty.

Rzymska sałata, ananas i cytryna

Kolejny przepis na sok z wyciskarki o działaniu antyoksydacyjnym obejmuje sałatę rzymską, ananasa i cytrynę. Pierwszy składnik można z powodzeniem zastąpić również rukolą bądź szpinakiem. Warzywa te mogą stanowić również dodatek do kompozycji zawierającej sałatę rzymską.

Przepisy na soki detoksykujące z wyciskarki

Brokuł, ananas i jabłko

Pierwszym przepisem na sok detoksykujący w naszym zestawieniu jest połączenie brokułów, ananasa i jabłka. Do takiej mieszanki z powodzeniem można dodać również świeżą natkę pietruszki bogatą w witaminę C oraz aromatyczny imbir.

Awokado, kiwi, kiełki i ogórek

Nieco mniej słodką propozycją na soki wyciskane o działaniu oczyszczającym jest zestawienie awokado, kiwi, ogórków i dowolnych kiełków. Całość można dopełnić również soczystą cytryną, jednak jest to opcjonalny składnik nadający mieszance nieco bardziej wyrazistego smaku.

Kapusta, seler i jabłko

Niecodziennym sokiem detoksykującym z wyciskarki może być również połączenie kapusty, selera i jabłka. Opcjonalnie można dodać również niewielką ilość koperku. Kapusta jest bogata w glukozynolany o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwnowotworowym, dlatego jednocześnie pozwala ona również na spowolnienie procesów starzenia.

Szpinak i ogórek

Przepisy na soki z wyciskarki mogą obejmować również połączenie szpinaku i ogórka. Opcjonalnymi, jednak bardzo cennymi składnikami takiej mieszanki są również kiełki młodego jęczmienia oraz cytryna. Jeśli nie lubisz lub nie posiadasz szpinaku, możesz zastąpić go świeżym jarmużem bądź sałatą rzymską.

Burak, seler i ananas

Połączenie buraka i selera to dosyć popularny pomysł na soki wyciskane, a dodanie to takiej mieszanki ananasa sprawia, że cała kompozycja zyskuje zupełnie nowy smak i kolejne, cenne wartości odżywcze. Dobrym pomysłem jest także wzbogacenie soku o jedno jabłko oraz opcjonalny sok z cytryny, który nada mieszance nieco bardziej wyrazistego charakteru.

Marchewka, burak i jarmuż

Sok detoksykujący może również składać się z takich warzyw, jak marchewka, burak i jarmuż. Żelazo zawarte w buraku wchłania się znacznie lepiej połączone z witaminą C, dlatego do takiej mieszanki warto dodać również sok z cytryny, porzeczki lub natkę pietruszki.