Zatłuszczone rogi, rozmazane w niektórych miejscach litery, resztki mąki między kartkami-tak wyglądały zeszyty z przepisami naszych babć. Dzisiaj kupujemy tony książek kucharskich, które bardziej niż do gotowania służą do podziwiania, a przepisów szukamy w Internecie. Są jednak takie, których tam nie znajdziecie. Te zasłyszane od babć i mam, zanotowane w pośpiechu na małej żółtej karteczce lub tylko zapamiętane. Pamięć bywa ulotna, a karteczkę łatwo zgubić.

A są przecież smaki, których nie chcielibyśmy stracić. Dlatego właśnie stawiamy na przepiśniki! Można w nich łatwo umieścić ulubione przepisy i ustawić na półce w kuchni. Będą pod ręką za każdym razem, kiedy zapragniecie przygotować leniwe czy ciasto z truskawkami.

Przepiśnik – gdzie kupić?

Przepiśnik warto też przygotować własnoręcznie. Macie wtedy pewność, że będzie idealnie dopasowany do waszych potrzeb i idealnie taki, jak chcecie. W Internecie znajdziecie wiele wzorów kart, na których możecie wpisywać przepisy, a potem spiąć je w całość. Jeśli jednak chcecie sprawić sobie porządny, klasyczny notes-sprawdźcie w naszej galerii, co wybraliśmy! W sklepach papierniczych znajdziecie mnóstwo wzorów, form i kolorów notesów. Jedną z większych baz przedmiotów do kreatywnych działań posiada np.: sieć Empik. Ulubione gadżety papiernicze kupicie stacjonarnie lub online. Z pewnością wybierzecie coś dla siebie.

Scrapbooking – jak zrobić przepiśnik?

Warto wspomnieć, że przechowywanie przepisów może stać się okazją do uporządkowanie tradycyjnych receptur na domowe dania, a ich ozdabianie będzie świetną zabawą dla dzieci. Korzystając z szerokiego asortymentu akcesoriów papierniczych, można nadać im indywidualnego charakteru. Interesującą formą używaną do przygotowania zeszytu z przepisami może być scrapbooking. Jest to najprostszy sposób na ozdabianie np.: albumów i pamiętników. W scrapbookingu mieszczą się kolaże wykonane z wycinków gazet, pocztówki oraz przeznaczone do tego akcesoria papiernicze.

Aby własnoręcznie wykonać przepiśnik, trzeba wybrać odpowiedni zeszyt. Świetnie sprawdzi się notes przeznaczony do scrapbookingu. Wpisane do nich przepisy można ozdobić kolorowymi taśmami, naklejkami z wizerunkiem deserów albo wkleić wykonane przez siebie zdjęcie ulubionego dania. Każdy z przepisów można też opisać pisakami, wpisać na wielobarwnych kartkach albo podzielić zeszyt na sekcje (przystawki, danie główne, ciasta i desery) używając kolorowych fiszek.

Podczas wpisywania i organizowania domowego przepiśnika można opowiadać historie rodzinne. To świetna okazja do przedstawienia anegdot o mamie lub babci, która przekazała ten przepis. Albo wspominać dziadka, który robił doskonałe wędliny. Wiele z tych opowieści pomoże przypomnieć o członkach rodziny, a przygotowywane przepisy staną się źródłem sprawdzonych sposobów na obiady i podwieczorki.