Przepalanka (lub jak kto woli - karmelówka) to wódka gatunkowa, charakteryzująca się słodkim smakiem z wyraźnym akcentem wanilii lub goździków. Charakteryzuje się złoto-brunatnym kolorem, przypominającym nieco szlachetną whisky, dojrzewającą przez kilkanaście lat. Jak zrobić przepalankę?

Przepalanka - przepis

Składniki:

Przepalanka składa się z zaledwie kilku składników, a jej przygotowanie zajmuje dosłownie chwilę. 

  • spirytus
  • cukier
  • przegotowana woda

Dodatki, które nadadzą trunkowi wyraźną nutę smakową, dobieramy zgodnie z własnymi upodobaniami (w kolejnym akapicie przedstawiamy najpopularniejsze sugestie).

Sposób przygotowania:

  1. Pierwszym i zarazem najtrudniejszym etapem jest skarmelizowanie cukru. Na patelnię wysypujemy 40 g białego cukru, podgrzewamy na wolnym ogniu, nie zapominając o mieszaniu.
  2. Karmel musi zyskać odpowiednio ciemny kolor, ale uwaga - łatwo o przypalenie, które nada trunkowi niepożądany gorzki smak. Im bardziej przypalony cukier, tym więcej goryczy, należy o tym pamiętać. Na tym etapie, najtrudniej o błąd. Na szczęście dalsze przygotowanie jest już znacznie łatwiejsze, Gdy cukier ulegnie skarmelizowaniu, odstawiamy go do przestygnięcia.
  3. Do garnka wlewamy 0,7 litra przegotowanej wcześniej wody, dodajemy karmel podgrzewamy do momentu całkowitego rozpuszczenia masy.
  4. Przygotowany roztwór studzimy, następnie dolewamy 0,5 litra spirytusu. Dokładnie mieszamy, filtrujemy przez gazę i rozlewamy do butelek. Proporcje powinny być tak dobrane, by trunek przypominał kolorem gatunkową whisky.
  5. Po zabutelkowaniu, przepalankę należy odstawić na minimum 3 dni. Jak wszystkie nalewki domowe, także karmelówka powinna "przegryzać się" w chłodnym miejscu (optymalne warunki stwarza np. piwnica). Po upływie minimum trzech dni, trunek jest gotowy do degustacji. Doskonale sprawdzi się na imprezach w gronie rodziny i przyjaciół, ale świetnie smakuje też dodany do mocnej, czarnej herbaty.

Przepalanka - warianty smakowe

Przepalanka może zyskać dodatkową nutę smakową, łagodzącą ostry smak mocnego alkoholu. Każdy dobiera dodatki zgodnie ze swoimi upodobaniami, jednak najpopularniejsza wersja karmelówki zawiera wanilię. Aby przygotować taki trunek, na etapie rozpuszczania karmelu w wodzie należy dodać jedną łyżkę stołową cukru waniliowego lub  pokruszoną laskę wanilii.

Aby nadać karmelówce odrobinę świątecznego smaku, wanilię warto zastąpić goździkami. Wystarczy dodać 3-4 goździki do wody, w której rozpuszcza się karmel. Dobrym pomysłem jest też dodanie skórki pomarańczy (łyżkę startej skórki) lub suszonej śliwki.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby eksperymentować, tworząc własne kompozycje. Dobry trunek ma być przecież smakową ucztą, a nikt nie zna naszych upodobań lepiej niż my sami.