„Jedna plastikowa butelka od czasu do czasu nikomu nie zaszkodzi” – pomyślało kilka milionów osób w zeszłym tygodniu, po czym kupiło napój w takimże opakowaniu. W less waste chodzi właśnie nie o garstkę, która całkowicie podporządkuje swoje życie ekologicznym zasadom, lecz o wielu ludzi, którzy w codziennym życiu podejmują małe kroki, dzięki którym nasza planeta odetchnie. Poniższe upominki – produkty wielorazowego użytku, naturalne bądź wykonane z surowców odnawialnych – znacznie to ułatwią!

Butelka na wodę wielokrotnego użytku

Powodów, dla których warto przestać pić wodę z plastikowych butelek, jest wiele. Mają one tragiczny wpływ na środowisko – jedna taka butelka rozkłada się ponad 500 lat, a niestety nie można ich w nieskończoność poddawać recyklingowi. Tworzywo, z którego są wykonane, szkodzi także bezpośrednio naszemu zdrowiu – wystarczy już niewielki wzrost temperatury, aby szkodliwe związki chemiczne z plastiku zaczęły przenikać do wody, którą pijemy. Butelka Aquaphor Tritan jest odporna na różnice temperatur od -10°C do 90°C, co niweluje ryzyko przedostania się niepożądanych substancji do wody, które zresztą jest bardzo niskie – butelka nie zawiera toksycznych bisfenoli A (BPA), charakterystycznych dla butelek wykonanych z PET. Wybierając butelkę wielokrotnego użytku, wybierasz tym samym zdrowie, jakość i lepsze warunki życia na naszej planecie dla następnych pokoleń.

Kubki termiczne

Kubek termiczny to niezawodny prezent świąteczny. Pozwoli cieszyć się gorąca kawą, mimo porannego pośpiechu w drodze do pracy, zapewni rozgrzanie podczas zimowych, górskich wędrówek, ale przyda się także latem – nawet po kilku godzinach będziemy mogli cieszyć się orzeźwiająco niską temperaturą napoju. Warto także mieć własny kubek zamawiając kawę na wynos – coraz więcej kawiarń godzi się na takie rozwiązanie, by generować mniejszą ilość odpadków, co jest kolejnym (małym, lecz ważnym) krokiem w kierunku poprawy kondycji środowiska.

Kuchenne akcesoria wykonane z materiałów odnawialnych

Dla kulinarnych geeków trafionym prezentem będą także najwyższej jakości akcesoria kuchenne. Muszą być przede wszystkim funkcjonalne i wytrzymałe, a w duchu zero waste dobrze też, żeby były wykonane z naturalnych materiałów, nadających się do późniejszego recyklingu czy kompostowania. Najlepiej postawić na produkty robione ręcznie – są wykonane ze szczególną dbałością o detale, unikalne i efektowne. Deska kuchenna z litego drewna, solidnie zaimpregnowana woskiem pszczelim, będzie nietuzinkowym i praktycznym prezentem, który posłuży przez długi czas będzie się pięknie prezentował w każdej kuchni!

Słomki wielorazowe

Rezygnacja z jednorazowych akcesoriów, takich jak talerze, kubki czy np. właśnie słomki to jeden ze sposobów na ograniczenie zanieczyszczeń. Niewinne plastikowe słomki, podawane do napojów w restauracjach i klubach, mają gorszy wpływ na środowisko, niż większości z nas się wydaje – w 2017 roku były siódmym najczęściej znajdowanym na plażach odpadkiem. Wiele lokali zamieniło je na papierowe odpowiedniki, zaś w domu – czy to podczas przyjęć, czy dla własnej przyjemności – świetnie sprawdzą się szklane lub metalowe słomki wielokrotnego użytku. 

Kosmetyki naturalne

Wierzymy, że praktyczne prezenty są najlepszym pomysłem, ale kto od czasu do czasu nie potrzebuje chwili tylko dla siebie? Świetnym pomysłem na świąteczny upominek są kosmetyki, które będą zarówno pożyteczne dla naszej skóry, jak i minimalnie szkodliwe dla Matki Ziemi. Naturalne składniki są najbliższe naszej skórze – najlepiej z nią reagują, są lepiej przyswajalne i łagodniejsze, a do tego o wiele bardziej przyjazne dla środowiska niż ich syntetyczne odpowiedniki. Natura wie, co dla nas najlepsze!

Poradnik zero waste/less waste

Kolejna propozycja na prezent dla osób, które chcą żyć w duchu zero waste, to książki i praktyczne poradniki, z których twoi bliscy będą czerpać ekologiczne inspiracje na co dzień. Przydatne triki i wskazówki pokazujące, jak można mądrze i bez większego wysiłku zmienić swoje nawyki na bardziej świadome i przyjazne naszej jedynej planecie, to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego, dla kogo ważna jest ekologia.