W czym tkwi tajemnica?

Mleko krowie, chociaż smaczne i uniwersalne, często powoduje szereg alergii i uczuleń wśród dzieci i dorosłych. Większość ludzi dorastając, przestaje dobrze trawić laktozę i zaczyna się po niej źle czuć. Po spożyciu produktów z krowim nabiałem pojawia się u nich ból brzucha, wzdęcia i rewolucje żołądkowe, które dla wielu osób, w tym tych dotkniętych zespołem jelita drażliwego, mogą być bardzo nieprzyjemne w skutkach. Zamiast rezygnować z przyjemności w życiu, jedzenia ulubionych jogurtów, serników, czy dodawania serów do sałatek i pizzy, lepiej zmienić nabiał, z którego zostały wykonane. Mleko kozie nie odbiega aż tak bardzo od smaku mleka krowiego, jak mogłoby się wydawać. Jest za to bogatsze w witaminy i składniki odżywcze, ale przede wszystkim — posiada mniejszą zawartość laktozy.

Tajemnica wspaniałych korzyści płynących z picia mleka koziego tkwi... w układzie pokarmowym każdej kozy. Kiedy przeżuwa i trawi pożywienie, jej organizm oczyszcza je z toksyn, a nawet z metali ciężkich. Kiedy koza wytwarza mleko, jest ich całkowicie pozbawione, a do tego pełne witamin i wspaniałych składników odżywczych. Regularnie pite kozie mleko pomaga stymulować ludzki organizm do aktywniejszej produkcji bakterii chroniących przed zatruciami i chorobami, w naszym układzie pokarmowym.

Kto może pić kozie mleko i jeść kozi nabiał?

Picie koziego mleka jest korzystne dla każdego, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Pierwsze łyki mleka koziego i pierwsze łyżeczki koziego jogurtu naturalnego, mogą zjadać już pięciomiesięczne dzieci. Zawarta w mleku witamina B13 wspomaga wzrost i wzmacnia jego kości. Miks witamin dodatkowo buduje odporność malucha.

Kozi jogurt naturalny ma tak samo zbawienny wpływ na dorosłych, co na dzieci. Ta sama witamina B13 przyczynia się do przyspieszania regeneracji komórek, a witaminy A, B1, B2, PP i kwas foliowy wspomagają walkę z anemią, astmą, egzemą, schorzeniami wątroby czy płuc. Na pierwszy rzut oka całkiem niepozorny kozi jogurt naturalny pomaga w utrzymaniu zdrowia i młodości w ryzach.

Mleko kozie to także dobre rozwiązanie dla alergików, przez mniejsze stężenie kazeiny w produktach. Już nie musisz rezygnować z serów i jogurtów tylko dlatego, że nie są hipoalergiczne. Wybierając produkty, zwracaj uwagę na to, czy produkt jest naturalny i stworzony zgodnie z tradycyjną recepturą, jak produkty odznaczone znakiem Jakość Tradycja. Razem z tym znakiem zyskujesz pewność, że ten wytwór z koziego sera powstał w rękach prawdziwego rzemieślnika, którego kunszt był szlifowany przez przynajmniej 50 ostatnich lat i doskonalony przez kolejne pokolenia pracowników. Prawdziwych mistrzów w swoim fachu.

Po więcej ciekawostek i pysznych przepisów zapraszamy na www.specjalyregionu.pl 

*Merytoryka artykułu przygotowana na podstawie publikacji pt. "Walory odżywcze i prozdrowotne mleka koziego" autorstwa Roberta Pastuszka, Joanny Barłowskiej - Katedra Towaroznawstwa i Przetwórstwa Surowców Zwierzęcych, oraz Zygmunta Litwińczuka - Pracownia Ekologicznej Produkcji Żywności Pochodzenia Zwierzęcego, Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.