Przypalone plamy na kratce do pieczenia są bardzo trudne do usunięcia. W dodatku, jeśli nie robicie tego regularnie – problem będzie się tylko nasilać. Zabrudzenia wtedy zasychają i tworzy się trudna do usunięcia skorupa. Istnieje domowy sposób, który poradzi sobie nawet z tym. Potrzebujecie 1 produktu – kosztuje zaledwie kilkadziesiąt groszy, a jest znacznie lepszy od drogich środków chemicznych.

Genialny patent na brudną kratkę z piekarnika

Świetnym pogromcą resztek tłuszczu i brudu na kratce z piekarnika będzie proszek do pieczenia. Pewnie większość z was ma go w swojej kuchennej szafce, a nawet jeśli nie, to wydacie na niego maksymalnie złotówkę.

Co dokładnie należy zrobić? Najpierw wymieszajcie proszek do pieczenia z wodą – tak, by powstała gęsta pasta. Następnie nałóżcie ją na kratkę, zwracając szczególną uwagę na zaschnięte i przypalone plamy. Mieszankę pozostawcie na ok. 30 minut, a następnie wyszorujcie kratkę i przemyjcie ciepłą wodą.

Czym jeszcze można wyczyścić kratkę z piekarnika?

Przy czyszczeniu brudnej kratki pomoże także soda oczyszczona. 2-3 łyżki tego produktu musicie wymieszać z wodą. Wtedy powstanie gęsta piana. Całość nałóżcie na kratkę i zostawcie na 20-40 minut. Jeśli zabrudzenia są bardzo stare – możecie odczekać nawet całą noc. Na koniec wyszorujcie kratkę i zmyjcie ciepłą wodą.

W walce z brudem dobrze sprawdzi się też ocet lub sok z cytryny. W obu sytuacjach powinniście przygotować mieszankę z dodatkiem wody i przetrzeć nią zabrudzone elementy w piekarniku, a na koniec spłukać.