Od pewnego czasu coraz częściej słyszymy o popcorn tea. Zielona herbata genmaicha coraz silniej rozpala wyobraźnię smakoszy herbaty poprzez dodanie wyjątkowego składnika. Na pierwszy rzut oka wygląda jak prażona kukurydza albo styropian. W rzeczywistości są to uprażone ziarenka białego ryżu. Dla osiągnięcia silniejszych walorów smakowych do popcorn tea dodaje się również prażony ryż o pomarańczowo-brązowej barwie. W zależności od rodzaju herbaty genmaicha czasem jest to preparowane proso. Genmaicha popcorn tea to tradycyjna japońska herbata. Obecnie coraz częściej produkowana w Chinach. Tworzy się ją na bazie senchy, rzadziej banchy.

Herbata genmaicha dosłownie oznacza herbatę z prażonym lub ciemnym ryżem. Uważa się, że prażony ryż był dodawany dla oszukania podniebienia. A także jako wypełniacz, który pozwalał przygotowywać zieloną herbatę w tańszy sposób. Gdy oszczędzano na suszonych liściach, to mogły sobie pozwolić biedniejsze osoby. Z czasem napój zaczął smakować bogatszym warstwom społecznym, za szczególnie oryginalny smak. Zachęcał ich również intrygujący wygląd. Warto zauważyć, że genmaicha o wyższej jakości zachowuje w całości krótkie, brązowe ziarenka ryżu. Genmaicha popcorn tea jest uboższa w zawartość teiny przez mniejszą ilość suszu i zawartość wspomnianego już ryżu lub prosa.

Popcorn tea – sposób parzenia

Napar uzyskany z popcorn tea jest słodki. Często zauważa się w niej nuty orzechowe lub karmelowe. Potrafi zadowolić najwybredniejsze podniebienia. Zieloną herbatę genmaicha parzy się przez dwie minuty w temperaturze 90°C. Przekraczając czas parzenia herbata popcorn tea staje się gorzka. Woda powinna być świeża i przefiltrowana. Najczęstszą zalecaną proporcją jest jedna łyżeczka na jedną filiżankę. Zieloną herbatę popcorn tea można parzyć nawet do trzech razy. Ważne, aby za każdym razem oddzielać liście od naparu za pomocą zaparzacza do herbaty. Przy każdym kolejnym parzeniu warto skupiać się na innych niuansach smakowych i sposobie rozwijania się smaku.

Czytaj także: przepisy z ryżem preparowanym

Popcorn tea – właściwości

Popcorn tea jest chętnie popijana do posiłków lub po ich spożyciu. Genmaicha popcorn tea wzmaga apetyt i przyspiesza trawienie. Ciekawostką jest, że popcorn tea często była popijana przez osoby poszczące z pobudek religijnych. Paradoksalnie słodycz herbaty wydobywająca się z uprażonego ryżu potrafił oszukać głód na dłuższy czas. Popcorn tea koi ma także kojące działanie na problemy żołądkowe.