Autorka w swej najnowszej publikacji zabiera czytelników w fascynującą podróż po polskiej kuchni. W wciągający sposób opisuje historię jej ewolucji, popularne niegdyś tradycje i zwyczaje oraz wyjaśnia w jaki sposób się one kształtowały. Dzięki jej rzetelnej pracy naukowej, zapoznacie się nie tylko z dawnymi praktykami kulinarnymi, ale i z szeroko pojętą kulturą kraju nad Wisłą. W środku znajdziecie również przepisy inspirowane polską, regionalną kuchnią. E-book opatrzony został niezwykle estetycznymi fotografiami, co dodatkowo umila jego lekturę.

Polski stół – o autorce

Magdalena Tomaszewska-Bolałek to ceniona badaczka z zakresu kultury kulinarnej. Zajmuje się historią i antropologią jedzenia oraz turystyką i dyplomacją kulinarną. Kieruje również Food Studies na Uniwersytecie SWPS. Zdobyła wiele prestiżowych nagród kulinarnych, jak Gourmand World Cookbook Awards, Prix de la Littérature Gastronomique, Nagrody Magellana oraz Diamond Cusine Awards.

Polski stół – historyczna podróż przez polską kuchnię

E-book „Polski stół” to cenne źródło informacji na temat polskiej spuścizny kulturalnej z zakresu kulinariów. Autorka nie tylko przedstawia historię polskiej kuchni, lecz także ukazuje ją w szerszym kontekście kulturowo-społecznym. Opisuje lokalne tradycje i wierzenia, zagraniczne wpływy oraz dawne, intrygujące zwyczaje panujące na terytorium polski. „Polski stół” z pewnością was zainteresuje, nawet jeśli nie jesteście miłośnikami historii.

Polski stół – tradycyjne przepisy

Do publikacji dołączonych zostało 12 przepisów na sztandarowe dania kuchni polskiej – wszystkie opatrzone zostały pięknymi, pobudzającymi zmysły fotografiami. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak przygotować proziaki (s. 90), wybitne pierogi ruskie (s. 100) lub idealny kołacz z jabłkami (s. 106) koniecznie sięgnijcie po „Polski stół”.

E-book dostępny jest na stronie Fundacji Bunkatura.